Jak instalować sterowniki

Jak instalować sterowniki

Sterowniki w każdym komputerze z systemem Windows ale również Mac OSX bądź Linux są niezbędne do prawidłowego działania każdego podzespołu na przykład kart graficznych, kart dźwiękowych bądź chipsetu gdyż odpowiadają za ich poprawną komunikację między sobą oraz odpowiednie połączenia.

W tym wpisie temat związany ze sterownikami do podzespołów w komputerach a głównie ich kolejności instalowania - temat ten choć wydaje się prostym to często popełniamy podczas instalacji błędy co w późniejszym czasie daje o sobie znać wadliwym i nie sprawnym działaniem różnych podzespołów na przykład problemami z dźwiękiem.

O tym jak można naprawić problemy z dźwiękiem pisałem w tym wpisie - jak naprawić problemy z dźwiękiem.

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego niejednokrotnie stoimy przed dylematem co dalej zainstalować oraz w jakiej kolejności. Niestety czasem bardzo czasochłonna niepoprawna instalacja sterowników spowoduje że niektóre podzespoły nie będą działać prawidłowo a jeżeli tak się stanie to wszystkie sterowniki należy przeinstalować.

Gdzie znajdziemy sterowniki:

Wszystkie podstawowe sterowniki zawsze znajdziemy na stronie producenta naszego komputera dotyczy to komputerów stacjonarnych, laptopów jak i innego sprzętu takie sterowniki są typowo dedykowane przez producenta do naszego sprzętu - czasem jednak nie aktualizowane przez dłuższy czas jeżeli chodzi o starszy sprzęt, dlatego warto poszukać odrębnych sterowników do konkretnego podzespołu.

W tym celu najprościej zainstalować darmowy program Cpu-z i w nim możemy sprawdzić wszystkie podstawowe informacje na temat zainstalowanych podzespołów w komputerze ich nazw oraz producenta w ten prosty sposób  na stronie szukamy odpowiednich sterowników do konkretnego podzespołu, często na bieżąco aktualizowanych a co za tym idzie po prostu nowszych. 

Warto również sprawdzić w "Menadżerze Urządzeń" w systemie, których sterowników nam brakuje. Jeżeli któryś sterownik nie będzie zainstalowany to przy jego nazwie będzie widoczny żółty trójkąt z wykrzyknikiem lub czerwony krzyżyk - warto sto sprawdzić.

Kolejność z jaką należy instalować sterowniki:

1. Sterownik chipsetu, polecam szukać na stronie danego producenta po wcześniejszym sprawdzeniu rodzaju sterownika w programie cpu-z jaki posiadamy chipset, taki sterownik ze strony producenta przeważnie jest dużo nowszy a tym bardziej jeżeli chodzi o starszy sprzęt. Po instalacji sterownika zawsze wykonujemy restart komputera taki restart warto wykonać nawet wtedy kiedy sama instalacja tego nie wymaga.

2. W tym miejscu zabieramy się za instalacją sterownika od karty graficznej zasada jaką polecam jest taka sama jak wyżej, warto sprawdzić na stronie producenta komputera jak i producenta karty graficznej i wybrać odpowiedni nowszy sterownik.

Po instalacji sterownika do karty graficznej również warto wykonać restart komputera nawet jeżeli instalacja nie będzie tego wymagała.

3. Sterownik od karty dźwiękowej, jeżeli jest to popularny sterownik Realtek warto spróbować instalacji sterowników ze strony Realtek'a czasem jednak jak sam zauważyłem sterowniki Realtek szczególnie te nowsze potrafią działać nie zbyt dobrze, wtedy lepiej zainstalować starszy ale działający sterownik - starsze sterowniki często możemy pobrać na stronie producenta.

Po instalacji sterownika karty dźwiękowej również wykonujemy restart komputera.

Po tak przeprowadzonej czynności i ostatnim restarcie systemu nasz komputer i wszystkie zainstalowane sterowniki powinny bez problemów działać. Czasem może się zdarzyć że taką procedurę trzeba wykonać co jakiś czas od nowa.

Instalacja sterowników w innej kolejności:

Jeżeli sterowniki są instalowane w innej kolejności niż wyżej wskazane może to spowodować różne problemy z niepoprawnym działaniem podzespołów znajdujących się w naszym komputerze, niekoniecznie tylko tego konkretnego sterownika który był źle zainstalowany ale nawet wszystkich.

O tym jak naprawić problemy z dźwiękiem w laptopie pisałem w tym wpisie - jak naprawić problemy z dźwiękiem.

Podsumowanie:

Tak więc kolejność instalowania poszczególnych sterowników jest czynnością niezwykle ważną aby każdy podzespół i układ znajdujący się w naszym komputerze działa poprawnie a my cieszyliśmy się z poprawnie działającego sprzętu.

Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Kolejność instalowania sterowników musi być zachowana w przeciwnym razie coś może nie działać poprawnie i trzeba od nowa wszystko instalować.

    OdpowiedzUsuń