wtorek, 14 lutego 2017

Jak wyłączyć zbędne usługi w systemie Windows

Jak wyłączyć usługi w systemie Windows

Usługi w systemie Windows to małe wbudowane bądź instalowane przez nas programy które uruchamiają się wraz ze startem systemu operacyjnego i działają w tle czyli w trybie dla nas nie widocznym. Usługi to coś w rodzaju sterownika który jest wymagany do prawidłowej pracy konkretnego programu systemowego bądź programu który zainstalowaliśmy.

Niektóre usługi można wyłączyć gdyż nie są niezbędne do działania konkretnego programu a tym zyskać szybsze uruchamianie systemu oraz poprawę jego wydajności. 

W tym miejscu warto zaznaczyć ze często nie korzystamy z niektórych narzędzi systemowych czy programów które są wbudowane w nasz system operacyjny dlatego można je po prostu wyłączyć aby nie działały w tle a tym zyskać na wydajności.

O tym jak przyspieszyć uruchamianie systemu pisałem w tym wpisie - jak przyspieszyć uruchamianie systemu.

Ważne:

Należy jednak pamiętać że wyłączenie konkretnej usługi spowoduje że podpisany pod nią program przestanie działać. Oczywiście usługę zawsze można włączyć ponownie. Dlatego warto wyłączyć tylko takie które są nam zupełnie niepotrzebne i takie z których nie korzystamy.

Poniżej przedstawiam spis usług które można bezpiecznie wyłączyć. Wyłączenie tych usług spowoduje że system będzie wydajniejszy i będzie szybciej pracować. Przed wyłączeniem usługi warto przeczytać do czego ona służy a informacje tą znajdziemy w oknie po lewej stronie usług klikając dwukrotnie przyciskiem myszy na daną usługę.

Jak wyłączyć zbędne usługi:

W tym celu należy kliknąć Start i uruchom, wpisać: services.msc bądź polecenie "usługi" a wyświetli nam się zakładka z usługami tak jak na screenie poniżej. Na tym screenie przedstawione są usługi które mam wyłączone w moim laptopie, po takim "zabiegu" wyłączenia niektórych usług system stał się wydajniejszy i szybciej się uruchamia. Po wyłączeniu tych usług nie zauważyłem przez dłuższy czas żadnych problemów z systemem operacyjnym.




Które usługi można bezpiecznie wyłączyć:

Po niżej przedstawiam usługi które można bezpiecznie wyłączyć, ale należy również uważać, jeżeli nie wiemy do czego dana usługa służy to nie należy jej wyłączać i zostawić w trybie domyślnym.

- Bufor wydruki (jeżeli nie korzystamy z drukarki)

- Klient śledzenie łączy rozproszonych

- Pomoc IP

- Usługa inteligentnego transferu w tle

- Usługa zasad diagnostyki

- Web Client

- Windows update (jeżeli nie korzystamy z aktualizacji)

- Windows defender (jeżeli mamy zainstalowany inny antywirus)

- Usługa modułu wyliczającego urządzenie przenośne

- Usługa raportowania błędów Windows

- Usługa wprowadzania na komputerze typu tablet (jeżeli nie ma ekranu dotykowego)

- Usługa wyszukiwania systemu Windows

- Pliki typu offline

- Centrum zabezpieczeń

- Agent zasad IPsec

- Logowanie pomocnicze

Po takim "zabiegu" wyłączenia usług należy zrestartować komputer a po ponownym uruchomieniu wydajność powinna znacznie się poprawić. Wyłączenie niektórych usług daje dobre efekty pod względem wydajności na starszych słabszych komputerach oraz na nieco mniej wydajnym sprzęcie.

Pozdrawiam!

Czytaj również:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz