poniedziałek, 29 listopada 2021

Jak przyspieszyć laptop - podstawowe zasady

 Jak przyspieszyć laptopa, optymalizacja laptopa

Kiedy posiadamy nowy świeżo zakupiony sklepowy sprzęt, komputer działa jak należy nie zawiesza się, nie zamula, pracuje szybko, sprawnie i stabilnie. Z biegiem czasu użytkowania ów szybkość, płynność i stabilność zaczyna zanikać a laptop nie działa już tak dobrze jak tuż po zakupie.

Tego typu sytuacje są bardzo często spotykane, często również zastanawiamy się czy nasz sprzęt nie uległ jakiejś awarii oraz jak sprawić aby nasz laptop znów działał tak jak tuż po zakupie. Na szczęście w większości przypadków z tego typu problemami można spróbować sobie poradzić samemu.

Na wstępie jednak trochę informacji:

Dlaczego komputer z biegiem czasu zwalnia, "przymula" i przestaje działać tak jak tuż po zakupie.

Z biegiem czasu użytkowania komputera w jego zasobach systemowych i dyskowych powstaje coraz to więcej plików, programów, ustawień czy innych czasem pozostałości i śladów po naszym codziennym użytkowaniu. Nie ma w tym nic dziwnego i jest to rzeczą naturalną która ma miejsce w każdym użytkowanym komputerze.

Takie sytuacje mogą dotyczyć różnych programów z których korzystamy, przeglądarki internetowej czy po prostu surfowania w internecie. Gdy tych plików z biegiem czasu nazbiera się duża ilość procesor musi przetwarzać więcej danych co go obciąża, częściej włącza się wentylator, oraz powstają różne problemy z prędkością działania czy nawet czasem zawieszaniem się systemu.

Jak przyspieszyć laptop:

Skanowanie antywirusem:

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest skanowanie komputera jakimś dobrym programem antywirusowym. Takie skanowanie powinno być wykonane systematycznie raz za jakiś czas. Częstą przyczyną "przymulania" czy nawet zawieszania komputera są po prostu wirusy.

Polecam takie skanowanie wykonać dwoma programami, jednym z nich jest program Malawarebytes a drugim ADWCleaner. Oby dwa programy są darmowe i bardzo skuteczne. Po przeprowadzonym skanowaniu należy zwrócić uwagę na pliki które usuniemy. Programy są bezpieczne ale może się zdarzyć że w "pakiet" skanowania wejdzie jakiś plik który jest nam potrzebny w takim przypadku po prostu go nie usuwamy.

Programy antywirusowe:

Często zdarza się że przyczyną spowalniania systemu są programy antywirusowe lub nieodpowiednie ich ustawienia. Dzieje się tak gdyż programy antywirusowe często działają w tle pochłaniając przy tym sporo zasobów. 

W takim przypadku warto odpowiednio ustawić program antywirusowy na przykład w zakresie włączania automatycznego skanowania w określonym czasie które należy wyłączyć a skanować tylko ręcznie. Programy antywirusowe są bardzo "ciężkie" dlatego warto poszukać lżejszego taki który będzie odpowiedni dla naszego komputera.

Zbędne programy:

Niepotrzebne programy których prawie w ogóle lub w ogóle nie używamy a są zainstalowane i pochłaniają zasoby systemowe. To kolejny problem który może spowalniać komputer, często instalowane różne programy i aplikacje te mniejsze ale również i te większe o których zapominamy a są zupełnie nie potrzebne warto je odinstalować.

W tym celu wejdź w "panel sterowania" oraz programy i zakładkę odinstaluj - przejrzyj dokładnie których programów używasz a z których w ogóle nie korzystasz. Te niepotrzebne odinstaluj przed dalszym czyszczeniem systemu.


Oczyszczanie dysku:

Kolejną rzeczą którą warto wykonać już na samym wstępie jest oczyszczanie dysku systemowym programem przeznaczonym do tego celu. Aby wykonać takie czyszczenie należy kliknąć PPM na wybraną "partycję" i wybrać możliwość "oczyszczanie dysku Windows".

Otworzy się oko w którym wybieramy które pliki chcemy usunąć, dalej zaznaczamy je i usuwany. Należy zwrócić uwagę że jak nie wiemy do czego służą które pliki to nie usuwajmy ich. bezpiecznie można usunąć, zawartość kosza, folder pobranych plików, pliki tymczasowe czy pliki internetowe.

Więcej na temat funkcji oczyszczania dysku pisałem w tym wpisie - jak oczyścić dysk w systemie Windows.

Defragmentacja dysku:

To kolejna możliwość a zarazem konieczność którą powinniśmy przeprowadzać systematycznie raz za jakiś czas a szczególnie jeżeli posiadamy dyski magnetyczne talerzowe HDD. Defragmentację wykonujemy na każdym komputerze, warto ją wykonywać systematycznie.

O rodzajach dysków pisałem w tym wpisie - jakie wyróżniamy rodzaje dysków twardych.

Taką defragmentację można wykonać systemowym wbudowanym programem przeznaczonym do tego celu bądź zewnętrznym programem. Tego typu programów jest bardzo dużo a znajdziemy płatne jak i darmowe.

Więcej informacji w zakresie defragmentacji dysku pisałem w tym wpisie - co to jest defragmentacja dysku.

Czyszczenie rejestru systemowego:

To kolejna czynność którą warto wykonać gdyż w rejestrze systemowym z biegiem czasu może zrobić się "bałagan" a to znacznie wpływa na pogorszenie pracy komputera. Optymalizację rejestru warto wykonać podwójnie - czyli czyszczenie rejestru oraz jego defragmentację.

Dwie wyżej wymienione czynności wykonuje się osobnymi programami, po przeprowadzonym skanowaniu warto wykonać kopię rejestru systemowego, aby w razie problemów można było rejestr przywrócić.

Programy przeznaczone do tego celu są z reguły bezpieczne i nie zdarzyło mi się osobiście nigdy że po przeprowadzonym skanowaniu i czyszczeniu wystąpiły jakieś problemy. Więcej o programach do tego celu przeznaczonych pisałem w tym wpisie - oczyszczanie systemu.

Programy startujące wraz z systemem:

Wraz z startem systemu uruchamiane są programy i różne usługi te systemowe ale również związane z programami które instalujemy. Czasem można a nawet warto ograniczyć programy które będą uruchamiały się wraz z systemem.

Takie działanie przyspieszy nieco uruchomienie systemu ale również poprawi jego prace gdyż często różne programy z których nie korzystamy działają w "tle" pochłaniając zasoby systemowe a tym obciążając komputer.

Więcej o tym jakie programy wyłączyć aby nie uruchamiały się wraz z systemem pisałem w tym wpisie - jak ograniczyć programy działające w tle.

System chłodzenia:

System chłodzenia szczególnie w laptopach często ulega szybkiemu zabrudzeniu to powoduje przegrzewanie się sprzętu oraz problemy z jego prawidłową pracą i wydajnością. Dlatego warto co jakiś czas szczególnie w laptopach sprawdzić układ chłodzenia a w razie potrzeby go porządnie przeczyścić.

Więcej o tym co zrobić jak komputer się grzeje pisałem w tym wpisie - gdy komputer się grzeje.

O tym jak wyczyścić układ chłodzenia w laptopie pisałem w tym wpisie - przegrzewający się laptop.

Programy do czyszczenia:

Warto zainstalować sobie z dwa jakieś programy do ogólnego czyszczenia systemu i wykonywać takie czyszczenie systematycznie. Ja często używam programu CCleaner, jest to prosty darmowy program to podstawowej optymalizacji systemu.

Takich programów jest bardzo dużo warto znaleźć taki który nie będzie zbytnio obciążać systemu a skutecznie przeczyści go z niepotrzebnych plików. Tu warto wspomnieć o rzeczy o której często zapominamy mianowicie czyszczenie przeglądarki internetowej.

Warto co jakiś czas wyczyścić historię przeglądarki internetowej, każda przeglądarka posiada taką możliwość. Nazbieranie się dużej ilości plików w historii będzie powodować wolne działanie przeglądarki oraz wolne wczytywanie stron.

Czyszczenie najlepiej wykonywać co jakiś czas systematycznie.

Aktualizacje systemu:

Czasem zdarza się że system pobiera aktualizacje bądź je zaczyna pobierać bez naszej wiedzy. Dzieje się tak głównie wtedy kiedy mamy włączone automatyczne wyszukiwanie i instalowanie aktualizacji systemowych.

W takim przypadku komputer również może działać nieco spowolniony szczególnie wtedy kiedy długo nie aktualizowaliśmy systemu. Warto więc również to mieć na uwadze i w razie wystąpienia problemów sprawdzić czy nie jest to wina pobieranych i instalowanych aktualizacji.

Przywracanie systemu:

Czasem pomocnym może się okazać przywracanie systemu do jakiegoś punktu znacznie wcześniejszego o ile został taki punkt przywracania systemu utworzony i zapisany. Warto mieć na uwadze że przywracanie systemu do wcześniejszego punktu usunie wszystkie nowe pliki które zostały utworzone po dacie utworzenia takiego punktu.

Dlatego wszystkie dane które potrzebujemy należy przed przywróceniem systemu do wcześniejszego punktu skopiować. Aby przywrócić system należy wejść w zakładkę:

Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System\Zaawansowane ustawienia systemu\Ochrona systemu\Przywracanie systemu

Nowa instalacja systemu:

Na koniec możliwość najbardziej czasochłonna ale czasem wydaje się być możliwością która przyniesie najlepsze efekty, mianowicie pełny format i nowa instalacja systemu. Czasem po prostu lepiej wykonać pełne formatowanie dysku oraz na nowo zainstalować system.

Warto pamiętać że formatowanie nie zawsze musi się odbywać na wszystkich partycjach dysku. Jeżeli posiadamy co najmniej dwie partycje na przykład C i D gdzie na dysku C jest tylko zainstalowany system to można przeprowadzić formatowanie tylko na tej partycji, bez konieczności formatowania partycji D a tym kopiowania danych z tej partycji.

Podsumowanie:

Wszystkie wyżej wymienione czynności powinniśmy potrafić wykonać we własnym zakresie, gdyż nie wymagają one większej specjalnej wiedzy ani umiejętności tak więc każdy użytkownik powinien sobie bez problemu poradzić.

Wykonanie tych czynności z pewnością wpłynie korzystnie na prace laptopa ale również każdego innego komputera na jego wydajność oraz komfort pracy i przyjemną rozrywkę.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz