sobota, 22 lipca 2023

Pasta termoprzewodząca - rodzaje, zastosowanie i wymiana

Pasta termoprzewodząca

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych jak również laptopów i innego rodzaju sprzętu komputerowego zna dobrze pojęcia takie jak "pamięć RAM", "dysk twardy", "płyta główna" czy "procesor" potocznie zwany "prockiem".

Wielu użytkowników potrafi poruszać się w tych prostych popularnych terminach typowo komputerowych a nawet potrafi znać dokładne parametry poszczególnych podzespołów które znajdują się w konkretnym sprzęcie.

Taka podstawowa wiedza pozwala na bardzo wiele a między innymi na odpowiednie dobranie sprzętu pod względem parametrów który będzie służył do konkretnej pracy czy rozrywki. Taka wiedza pozwala również na pewne modyfikacje swojego sprzętu komputerowego na przykład poprzez dołożenie pamięci RAM czy wymianę procesora na taki o większej mocy obliczeniowej.

Wielu jednak użytkowników nie ma świadomości i nie wie czym jest i do czego służy pasta termoprzewodząca którą często stosuje w poszczególnych miejscach w prawie każdym sprzęcie komputerowym a dotyczy to głównie komputerów stacjonarnych i komputerów przenośnych takich jak na przykład laptop.

Do czego służy pasta termoprzewodząca:

Pasta termoprzewodząca ma dość kluczowe znaczenie w sprzęcie komputerowym gdyż chroni nasz sprzęt przede wszystkim przed przegrzaniem ale i również wspomaga odpowiednie odprowadzanie ciepła z komputera z miejsc które się podczas swojej pracy znacznie się grzeją.

W jakich miejscach najczęściej stosuje się pastę termoprzewodzącą:

Najczęściej pastę termoprzewodzącą stosuje na "serce" naszego komputera czyli na sam procesor do którego przylega układ chłodzenia, pastę termoprzewodzącą stosuje się również na układy graficzne lub na inne podatne na przegrzewanie się części do których przylega układ chłodzenia.

Co się stanie kiedy nie zastosujemy pasty termoprzewodzącej:

Nie zastosowanie pasty termoprzewodzącej w miejscach w których powinno się ją stosować może spowodować przegrzewanie się sprzętu a nawet jego trwałe uszkodzenie. Komputer pracujący pod obciążeniem bez zastosowanej pasty lub ze zużytą pastą termoprzewodzącą będzie się grzał a po osiągnięciu temperatury w graniach w której może pracować wyłączy się o ile posiada takie zabezpieczenie a jeżeli nie to może się po prostu spalić.


Kiedy należy wymieniać pastę termoprzewodzącą:

Każda pasta temoprzewodząca zużywa się z biegiem czasu i traci swoje pierwotne (początkowe) właściwości, staje się twarda, spieczona, sucha i słabo odprowadza ciepło, wtedy należy zadbać o jej wymianę na nową.

Jak często wymienia się pastę termoprzewodzącą:

Pastę termoprzewodzącą powinniśmy wymieniać regularnie raz na rok lub maksymalnie co dwa lata - zależy to od rodzaju i trwałości zastosowanej wcześniej pasty. Oczywiście można wymieniać pastę termoprzewodzącą znacznie częściej ale myślę ze okres około co 6 miesięcy do raz w roku jest okresem minimalnym i w zupełności wystarczającym.

Jaką wybrać pastę termoprzewodzącą:

Wyróżniamy kilka rodzai past termoprzewodzących a różnią się one nieco swoimi parametrami, te najważniejsze to:

- temperatura pracy

- przewodność cieplna

- rezystancja termiczna

Wyróżniamy następujące pasty termoprzewodzące:

Pasta termoprzewodząca silikonowa -  jest to najtańsze rozwiązanie o słabych parametrach a stosuje się ją głównie w sprzęcie który podczas swojej pracy nie jest aż tak bardzo narażony na przegrzewanie się.

Pasta termoprzewodząca ceramiczna - jest to pasta o znacznie lepszych parametrach niż pasta silikonowa, dobrze sprawdzi się w każdym sprzęcie komputerowym i jest bardziej trwała niż pasta silikonowa.

Pasta termoprzewodząca z dodatkiem metali - pasta z dodatkiem metali posiada bardzo dobre parametry a głównie przewodność cieplną, dlatego bardzo dobrze przewodzi i odprowadza ciepło.

Pasta termoprzewodząca diamentowa - taką pastę stosują z dużym powodzeniem osoby które wykorzystują dużą moc obliczeniową komputera do pracy czy rozrywki - często stosują ją fani gier komputerowych.

Jak wymienić pastę termoprzewodzącą:

Aby wymienić pastę termoprzeowdząca należy zdemontować cały układ chłodzenia i dostać się do procesora, na którym pasta bezpośrednio się znajduje. Starą pastę należy delikatnie usunąć, szmateczką bawełnianą bądź ręcznikiem papierowym. Można użyć alkoholu izopropylowego lub specjalnych środków do tego celu przeznaczonych.

Przy okazji demontażu układ chłodzenia warto również porządnie przeczyścić aby dobrze odprowadzał ciepłe powietrze. Po dokładnym zdjęciu i oczyszczeniu starej pasty nakładamy nową, robimy to delikatnie i aplikujemy tylko niezbędną ilość (nie za dużo) najlepiej na sam środek, gdyż po przyłożeniu radiatora i dociśnięciu pasta się nieco rozleje na boki.

W dalszej kolejności składamy cały układ chłodzenia i gotowe. Pamiętajmy ze pastę termoprzewodzącą stosuje się często również na procesor karty graficznej szczególnie w komputerach przenośnych tak więc jeżeli radiator przylega również do karty graficznej to warto i na niej wymienić pastę.

Termopady:

Termopad ( ang. Thermopad ) to taśma o elastycznej strukturze posiadająca podobnie jak pasta termoprzewodząca odpowiednie właściwości cieplne wspomagające odprowadzanie ciepła z konkretnego podzespołu znajdującego się płycie głównej lub innego układu elektronicznego.

Termopady to również często stosowany rodzaj "łącznika" który ma za zadanie wspomagać odprowadzanie ciepła z konkretnego elementu znajdującego się w komputerze na przykład chipsetu czy mniejszych układów elektronicznych.

Termopady występują o różnych kształtach i grubościach, może być w formie taśmy lub w większych kawałkach z których wycina się odpowiednie elementy tak aby dokładnie przylegał do poszczególnych części.

Podsumowanie:

Pasta termoprzewodząca to dość ważny element każdego komputera, wspomaga prawidłowe odprowadzanie ciepła głównie z procesora ale również z innych układów znajdujących się w komputerze. Warto więc zadbać o jej jakość oraz systematycznie ją wymieniać.

Przyczyny przegrzewania się komputera.

Przegrzewający się laptop - przyczyny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz