poniedziałek, 17 października 2022

Jakie zagrożenia są w internecie

Jakie można spotkać zagrożenia w internecie

Dostęp do internetu w dzisiejszych czasach jest osiągalny praktycznie dla każdego oraz prawie w każdym miejscu, często korzystamy z niego na co dzień w zakresie kontaktów z innymi osobami, nauki, pracy i rozrywki. Ogólnodostępna sieć nie jest jednak w pełni bezpieczna i również w tym wirtualnym świecie można spotkać wiele różnych zagrożeń.

Niniejszy wpis poświęcę na kolejny już temat w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu ale w tym wpisie skupimy uwagę na zagrożeniach jakie istnieją w ogólnodostępnej sieci.

O tym jak bezpiecznie korzystać z internetu znajdziesz w tym wpisie - jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Na wstępie trochę niezbędnej wiedzy:

Co to są cyberprzestępcy:

Cyberprzestępcy to osoby które działają w ogólnodostępnej sieci niezgodnie z prawem. Temat cyberprzestępców jest bardzo szeroki gdyż działają oni na wiele różnych sposobów na przykład próbując oszukać inne osoby wykraść poufne dane by później wykorzystać je w jakimś celu używając do tego internetu bądź telefonii komórkowej.

Może to dotyczyć zainfekowania komputera jakimś wirusem czy trojanem, przejęcia kontroli nad urządzeniem bez naszej zgody, nieświadomego wymuszenia na konkretnej osobie jakiś czynności czy nawet podawania fałszywych informacji lub wprowadzania w błąd. Cyberprzestępcy do swoich działań wykorzystują komputery jak i popularne w dzisiejszych czasach smartfony lub tablety oraz wszystkie inne urządzenia cyfrowe połączone z siecią internetową jak również siecią komórkową.

Gdzie można spotkać cyberprzestępców:

Cyberprzestępców można spotkać właściwie wszędzie w ogólnodostępnej sieci i nie ma tu chyba jakiś ograniczeń gdyż internet jest ogromny. Cyberprzestępcy stosują swoje praktyki w mediach społecznościowych, stronach internetowych na czatach w wiadomościach e-mail w wiadomościach SMS a nawet stosując połączenia głosowe.


Co to są hakerzy:

Hakerzy to również osoby działające niezgodnie z prawem ale to osoby posiadające szczególnie dużą wiedzę oraz umiejętności informatyczne które wykorzystują do różnych swoich nie koniecznie legalnych celów. Hakerzy to również cyberprzestępcy ale o swoich specyficznych umiejętnościach w zakresie wiedzy informatycznej.

Hakerzy często wykorzystują swoje umiejętności do łamania haseł w zakresie różnych serwisów internetowych a nawet kont bankowych oraz włamań na konta różnych stron internetowych na przykład w portalach społecznościowych czy wiadomościach e-maili. Działania hakerów często mają na celu zdobycie różnych prywatnych i poufnych informacji.

O tym jak zabezpieczyć swoje konto w popularnym serwisie jakim jest Facebook znajdziesz w tym artykule - jak zabezpieczyć konto na Facebook. Temat cyberprzestępców oraz hakerów jest bardzo szeroki ale uznałem że warto o tym nieco wspomnieć na wstępie niniejszego wpisu a teraz przejdźmy do tematu.

Jakie są zagrożenia w internecie:

Wirusy:

Wirusy, robaki, trojany to chyba najbardziej popularne zagrożenie jakie można spotkać w ogólnodostępnej sieci. Infekcja w zależności od rodzaju wirusa może wyrządzić bardzo wiele różnych szkód a lista szkód jest bardzo duża od mniej poważnych uszkodzeń w systemie operacyjnym do bardzo poważnych uszkodzeń które mogą spowodować nawet trwałe i nie odwracalne uszkodzenia systemowe bądź poszczególnych programów które mamy zainstalowane na komputerze.

Wirusy często powodują różnego rodzaju awarie sprzętu, wpływają na ich stabilną i płynną pracę ale również mogą powodować poważniejsze szkody takie jak wycieki danych czyli naszych prywatnych poufnych informacji a nawet plików.

Dlatego warto zabezpieczyć swój komputer programem antywirusowym, programów tego typu jest bardzo dużo tych darmowych jak i płatnych. W tym wpisie zamieściłem propozycje darmowych programów antywirusowych - jaki wybrać darmowy program antywirusowy.

Phishing:

Phishing to bardzo popularne w ostatnich latach zagrożenie które może spotkać każdego z nas gdyż to zagrożenie ma na celu wymuszenie na nas pewnych określonych czynności abyśmy podjęli niewłaściwe decyzje i niewłaściwe działania, phishing może również dotyczyć zainfekowania komputera na przykład szkodliwym oprogramowaniem w celu szpiegowania naszych działań.

O tym co to są programy szpiegujące znajdziesz w tym wpisie - czym są programy szpiegujące.

Cyberprzestępcy do tego celu często wykorzystują pocztę e-mail lub wiadomości SMS a nawet zwykłe głosowe połączenie telefoniczne. Wiadomości które wysyłają wyglądają na bardzo autentyczne a w rzeczywistości są fałszywe i nieprawdziwe.

Hejt:

Hejt to również bardzo popularne zagrożenie ostatnich lat jakie można spotkać w ogólnodostępnej sieci. Hejt to głównie złośliwe komentarze które "hejterzy" zostawiają w kierunku określonych osób lub po prostu ogólnie, takie złośliwe komentarze mogą być również wysyłane w postaci memów, wiadomości obrazkowych a nawet materiałów wideo.

Tego typu złośliwe komentarze często spotykane są w mediach społecznościowych lub na innych podobnych stronach gdzie osoby "hejtujące" pod konkretnymi materiałami bądź wypowiedziami innych osób zostawiają swoje złośliwe i nie na miejscu wpisy.

Fake newsy:

Fake newsy to prosto pisząc nieprawdziwe informacje które mają na celu wprowadzenie użytkownika czy nawet wielu użytkowników w błąd. Tego rodzaju informacje często spotyka się w różnych mediach internetowych czy na innych ogólnodostępnych stronach.

Tego rodzaju zagrożenie ma na celu wprowadzić użytkownika w błąd tak aby uwierzył że te konkretne udostępnione treści są prawdziwe a w rzeczywistości są fałszywe. Należy zaznaczyć że osoba podająca takie nieprawdziwe informacje dobrze wie że są one nieprawdziwe a działania takiej osoby są celowe.

Spam:

Spam to bardzo popularny rodzaj niechcianej wiadomości często wysyłany masowo do dużej grupy użytkowników w wiadomościach e-mail. Spam ma na celu wymuszenie na użytkowniku pewnej określonej czynności na przykład kliknięcie w link który przekieruje do jakieś usługi aby inna osoba otrzymała z tego tytułu jakąś korzyść.

Tego rodzaju zagrożenie jest spotykane w wiadomościach e-mail ale również w różnych komunikatorach internetowych na czatach bądź czasem w mediach społecznościowych. Takie zagrożenie często ma również charakter niechcianej reklamy.

Nieprawdziwa tożsamość:

Przyjmowanie nieprawdziwej tożsamości to po prostu podawanie się za kogoś kim się nie jest. Ma to na celu przez osobę która to stosuje uzyskania od innej osoby pewnych poufnych i prywatnych informacji które potem zostają użyte w jakimś celu.

Tego rodzaju niebezpieczeństwa można spotkać na czatach internetowych w komunikatorach, wiadomościach e-mail czy SMS a czasem nawet rozmowach telefonicznych oraz wszędzie tam gdzie mamy możliwość kontaktowania się z innymi użytkownikami.

Upublicznianie prywatnych zdjęć:

Wyobraź sobie sytuację kiedy Twoje jakieś zdjęcie zobaczył byś gdzieś zupełnie przypadkowo w ogólnodostępnej sieci, wyobrażam sobie Twoje zdziwienie i zaskoczenie. Dlatego pamiętaj nigdy nie udostępniaj swoich prywatnych zdjęć osobom których nie znasz.

Staraj się również ograniczyć publikowanie swojego wizerunku w internecie a zdjęcia udostępniaj tylko znajomym Ci osobom. Takie działanie pozwala na zachowanie pewnej prywatności w sieci ale również Twojego bezpieczeństwa

A o tym jak zabezpieczyć swój profil na Facebook znajdziesz w tym wpisie - jak zabezpieczyć swój profil na Facebook.

Podsumowanie:

Tak więc powyższy spis obrazuje jakie istnieją zagrożenia w ogólnodostępnej sieci myślę że przedstawiłem je względnie jasno i czytelnie, gdyż warto na ten temat posiadać choć by podstawową wiedzę aby korzystanie z internetu było dla nas komfortowe a przede wszystkim bezpieczne.

Czytaj również:

Jak zabezpieczyć swój profil na Facebook.

Jak poprawić swoją prywatność w sieci.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz