Jak sprawdzić jakie są podzespoły w komputerze

Jakie podzespoły, Jakie są podzespoły w komputerze

Często zdarza się że potrzebujemy sprawdzić dokładnie jakie posiadamy poszczególne podzespoły w naszym komputerze. Takie informacje potrzebne są podczas szukania sterowników to konkretnych podzespołów ale również wtedy gdy chcemy modernizować nasz komputer wymieniając na przykład pamięć RAM bądź kartę grafiki.

Nieraz jednak mamy problem z dokładnym sprawdzeniem modeli poszczególnych podzespołów jakie znajdują się w komputerze oraz wyszukaniem do nich odpowiednich sterowników bądź innych części zamiennych.

Jak sprawdzić jakie mamy podzespoły w komputerze:

Pierwszym i podstawowym krokiem do sprawdzenia podzespołów jest "Menadżer urządzeń" w którym widnieją nazwy podzespołów oraz dany model na przykład karty graficznej. W menadżerze urządzeń mamy również możliwość aktualizacji i instalowania sterowników.

O tym jak wejść do menadżera urządzeń oraz jak sprawdzić podzespoły pisałem w tym artykule - Menadżer urządzeń w systemie Windows. Jeżeli jednak informacje z menadżera urządzeń nie będą wystarczające warto skorzystać z innych programów które w dokładniejszy sposób przedstawią nam podzespoły jakie posiada nasz komputer.

Jak dokładnie sprawdzić jakie mamy podzespoły w komputerze:

Programy informujące o sprzęcie i podzespołach które znajdują się w komputerze są niezwykle istotne i przydatne. Z tego typu programów dowiemy się między innymi jaką posiadamy płytę główną i procesor, kartę graficzną, ile mamy pamięci RAM. 

Programy te często również określą ich dokładne parametry oraz podadzą informacje o samym systemie oraz rodzaj bios jaki jest zainstalowany na płycie głównej.

Te informacje przydatne są kiedy chcemy coś modernizować komputer, na przykład dokładając pamięć RAM lub wymieniając DYSK czy procesor a nawet wtedy kiedy chcemy aktualizować bios czy sterowniki płyty głównej.

Jakich programów używać:

Programów które sprawdzą nam poszczególne podzespoły jakie znajdują się w komputerze i podadzą szczegółowe informacje jest całe mnóstwo i często nie wiemy jaki będzie odpowiedni. Istnieją jednak takie podstawowe które są w zupełności wystarczające do sprawdzenia poszczególnych podzespołów oraz dokładnych ich parametrów.

Bardzo przydatnym narzędziem jest ten mały program o nazwie CPU-Z, program ten wyświetla, przydatne i szczegółowe informacje o sprzęcie oraz podstawowych podzespołach jakie znajdują się w komputerze.

Ten malutki i lekki program bardzo przydaje się podczas szukania sterowników do podzespołów oraz podczas wszystkich prac modernizacyjnych czyli na przykład wymiany karty graficznej bądź dołożenia pamięci RAM po wymianę procesora.

Małe, lekkie i proste narzędzie do wglądu w zainstalowane podzespoły.

Podzespoły w komputerze


Inne przydatne programy:

HWiNFO to mniej znane ale bardzo dobre darmowe narzędzie do uzyskania informacji o zainstalowanym sprzęcie w naszym komputerze. Dzięki temu programowi uzyskamy informacje takie jak rodzaj płyty głównej i procesora, pamięci RAM, karty graficznej czy rodzaj dysku twardego, informacje te są bardzo dokładne a sam program jest przejrzysty i czytelny.

Dzięki temu programowi uzyskami również informacje o temperaturach jak i zainstalowanych sterownikach, bardzo rozbudowane a zarazem intuicyjnie i niezwykle przydatne narzędzie do pozyskania informacji o naszym komputerze i zainstalowanych podzespołach.

Jakie są podzespoły w komputerze


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz