wtorek, 6 listopada 2018

Jak formatować pamięć USB

Jak formatować nośnik danych, Jak formatować pamięć USB

Zewnętrzna pamięć USB czyli nośnik danych jakim jest na przykład popularny pendrive to małe i poręczne urządzenie które służy głównie do przechowywania i przenoszenia plików z komputera na inny komputer. Często również zapisujemy na nim różne ważne dane oraz kopie plików aby ich nie utracić.

Taki nośnik danych czasem może ulec awarii i przestać poprawnie działać lub się zacinać czy powodować problemy z kopiowaniem plików a czasem może powodować ogólne problemy z prawidłowym działaniem. W takim przypadku warto wykonać formatowanie urządzenia.

Co to jest formatowanie zewnętrznej pamięci USB:

Formatowanie zewnętrznej pamięci USB czyli nośnika danych jakim jest na przykład pendrive ma na celu szczegółowe usunięcie z niego wszystkich plików które się na nim znajdują. Formatowanie wpływa też korzystnie na poprawę wydajności urządzenia.

Formatowanie pozwala również na podział dysku na tzw. partycje czyli podział jednego nośnika danych na kilka oddzielnych dysków o odpowiedniej pojemności co przydaje się podczas porządkowania plików.

Formatowanie można przeprowadzić w trzech trybach czyli w trzech określonych formatach danych:

- FAT

- NTFS

- exFAT

Formatowanie w zapisie danych FAT oraz FAT32 to większa uniwersalność ale ograniczona wielkość zapisywanych plików do 2 - 4 GB - jest to najbardziej popularna metoda formatowania. Korzystniejszym rodzajem formatowania jest zapis danych w formacie NTFS który zapewni zapis danych w plikach do kilkudziesięciu GB.

Niestety formatowanie w systemie danych NTFS może nie sprawdzić się na niektórych urządzeniach, głównie tych starszych takich jak komputery ale również telewizory, konsole itp.

Znów sxFAT to pośredni format zapisu danych to coś pomiędzy FAT a NTFS. Ten format danych dobrze sprawdza się na przykład wtedy kiedy chcemy użyć nośnika podczas korzystania z telewizora bądź innego urządzenia niż komputer.

Kiedy należy przeprowadzić formatowanie:

Takie dogłębne czyszczenie nośnika danych warto przeprowadzić kiedy pamięć zacina się bądź powstają problemy z kopiowaniem plików na nią bądź z niej do komputera oraz wtedy kiedy nośnik po prostu nie działa sprawnie. 

Warto więc co jakiś czas takie formatowanie przeprowadzić i porządnie wyczyścić zewnętrzną pamięć USB tak aby sprawnie i wydajnie działała.Podczas formatowania mamy również możliwość zmiany nazwy urządzenia.

Jak przeprowadzić formatowanie zewnętrznej pamięci USB:

Niejednokrotnie spotykam się z pytaniem jak poprawnie wykonać formatowanie przenośnej pamięci USB, na przykład pendrive bądź innego zewnętrznego nośnika danych. O ile samo formatowanie nie jest większym problemem ponieważ możemy skorzystać z systemowego menu kontekstowego i wybrać opcję formatowania to problem pojawia się kiedy chcemy zmienić nazwę podłączonego urządzenia gdyż systemowy program do formatowania nie umożliwia już takiej funkcji.

Poniższy screen przedstawia systemowe formatowanie w celu skorzystania z tej opcji, wchodzimy w "Komputer" oraz na podłączonym urządzeniu USB, klikamy PPM i z menu kontekstowego wybieramy funkcję "Formatuj". 


Systemowe formatowanie nośnika wyczyści go oraz przeprowadzi formatowanie w dwóch możliwościach szybkim oraz wolnym. Dłuższe tzw pełne formatowanie dogłębniej wyczyści nośnik oraz usunie ewentualne miejsca uszkodzone i takie formatowanie zaleca się wykonywać raz na jakiś dłuższy czas.

Systemowe formatowanie zewnętrznej pamięci USB niestety nie umożliwi zmiany nazwy nośnika oraz w niektórych przypadkach może się zdarzyć że odmówi nam formatowania pamięci.

Jak więc sobie z tym poradzić:

Zmiana fabrycznie wyświetlanej nazwy danego urządzenia, może okazać się o tyle istotna i pomocna że po podłączeniu zewnętrznego nośnika danych od razu wiemy który to nośnik. Czasem również zdarza się że fabryczna nazwa która jest przeważnie nazwą producenta jest po prostu nie jasna lub nieczytelna, stąd wolimy to zmienić na nazwę która nam odpowiada.

Jak wykonać formatowanie nośnika USB oraz zmienić wyświetlaną nazwę:

Programów przeznaczonych do formatowania zewnętrznych pamięci jest mnóstwo, tych darmowych jak i płatnych, niestety są skomplikowane i posiadają sporo różnych czasem zbędnych funkcji. Długo szukałem czegoś małego, poręcznego a zarazem praktycznego.

Z pomocą przyszedł mały, szybki i praktyczny program do formatowania zewnętrznych pamięci USB. Producentem tego programu do formatowania jej HP a sam program jest  do pobrania zupełnie za darmo z poniższego linku.


Jak wykonać format i zmienić nazwę nośnika:

Po pobraniu program instalujemy go a po zainstalowaniu podłączamy nośnik danych do dowolnego portu USB i uruchamiamy program. Program automatycznie wykryje urządzenie podłączone do portu USB.


W zakładce "Device" wyświetli się nasz nośnik pamięci a w zakładce "File system" mamy do wyboru dwie możliwości formatowania jest to system plików FAT32 oraz NTFS.

W trzeciej zakładce "Volume label" wyświetli się nazwa naszego nośnika danych, którą możemy zmienić na dowolną. Warto również zaznaczyć opcję "Quick Format" pozwoli to znacznie przyspieszyć formatowanie gdyż jak nie zaznaczmy tej opcji to program wykona dłuższe "pełne" formatowanie nośnika.

- Zwykły szybki format z zaznaczoną opcją "Quick Format" szybciej przeprowadzi formatowanie ale mniej dokładnie.

- Bez zaznaczonej opcji "Quick Format" format będzie dokładniejszy ale czas formatowania dysku znacznie się wydłuży.

Po zakończonej czynności możemy cieszyć się wyczyszczonym i sprawnie działającym wydajnym nośnikiem oraz nową nazwą taką jaka nam odpowiada.

Pozdrawiam!

Czytaj również.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz