środa, 10 października 2018

Gdy komputer się grzeje - przyczyny

Gdy komputer się grzeje

Przegrzewający się komputer to niestety niezbyt dobry ale częsty widok, przegrzewanie się komputera może prowadzić do wielu poważnych usterek i awarii. Tak więc kiedy zauważysz że komputer zaczyna się mocno grzać to znak aby zastanowić się co może być przyczyną i ją wyeliminować.

Przyczyną przegrzewania się komputera może być wiele różnych czynników ważnym jest czy komputer grzeje się tylko podczas intensywnej pracy czyli w tzw. "stresie" gdzie procesor i karta grafiki jest mocno obciążona na przykład jakąś grą czy komputer grzeje się podczas wykonywania prostych czynności.

Do sprawdzenia temperatur komputera można użyć program - HWMonitor.

Jeżeli w grę wchodzi ta druga okoliczność czyli przegrzewanie się sprzętu nawet wtedy kiedy nic nie robimy to warto zastanowić się co może powodować przegrzewanie się komputera oraz sprawdzić wszystkie niezbędne możliwości. Bardzo częstą przyczyną przegrzewania się komputera jest zabrudzone chłodzenie - dlatego warto sprawdzić to już na samym początku.

O tym jak czyścić chłodzenie w laptopie pisałem w tym wpisie - jak czyścić układ chłodzenia w laptopie.

W niniejszym wpisie przedstawię możliwości które mogą być przyczyną przegrzewania się komputera ale również takie które można wykonać aby poprawić chłodzenie komputera i obniżyć temperatury a tym wpłynąć korzystnie na wydajność systemu i pracę sprzętu.

Co można zrobić by komputer osiągnął mniejsze temperatury:

1. Okablowanie w środku obudowy - dotyczy to głównie komputera stacjonarnego, należy przyjrzeć się czy taśmy łączące podstawowe podzespoły nie zasłaniają wylotów lub nie blokują obracającego się wentylatora na coolerze procesora, niektóre obudowy posiadają specjalne kanaliki na przewody ale gdy ich brak trzeba samemu "ułożyć" taśmy i przewody najlepiej mocując je do obudowy w środku i związując gdy jest ich nadmiar.

2. Kurz, kurz i jeszcze raz kurz - pamiętajmy że bardzo częstą przyczyną przegrzewania się sprzętu jest po prostu kurz i zanieczyszczenia wewnątrz coolera i wentylatora, najprostszą metodą jest przedmuchanie sprzętu sprężonym powietrzem można taki kupić w sprayu i tym porządnie przedmuchać system chłodzenia - dotyczy to komputerów stacjonarnych jak i laptopów ten prosty zabieg nawet bez dogłębnego rozkręcania komputera potrafi przynieść dobry efekt.

3. W większości przypadków można spróbować zmodyfikować układ chłodzenia i po prostu go wymienić na wydajniejszy lub dołożyć kolejne dodatkowe wentylatory na pamięć RAM bądź dyski twarde, taka modyfikacja jest trochę bardziej skomplikowana trzeba znać dokładne parametry i rodzaj sprzętu który będzie pasować pod płytę główną - zawsze warto rozważyć taką możlwiość.

4. Dogłębne czyszczenie sprzętu - to zabieg dla bardziej wtajemniczonych ale moim zdaniem każdy może to bez problemu samemu wykonać, wystarczy trochę logiki i umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami jak śrubokręt czy kombinerki, trzeba delikatnie zdemontować cały układ chłodzenia, porządnie przedmuchać i wyczyścić na procesor nałożyć nową pastę termo przewodzącą i wszystko z powrotem poskręcać. taką czynność należy wykonywać raz na jakiś dłuższy czas, gwarantuje to długą żywotność i komfortową pracę sprzętu.

Tym mniej wtajemniczonym osobom polecam od razu po zdjęciu obudowy zrobić kilka wyraźnych fotek telefonem, pozwoli to łatwo zapamiętać gdzie która wtyczka była podłączona.

5. Jeżeli chodzi o sprzęt tupu laptop, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkową podkładkę chłodzącą, taka podkładka nie kosztuje zbyt wiele ale bardzo pomoże odprowadzić ciepło przy większym i długotrwałym obciążeniu procesora.

Podsumowanie:

Tak więc te kilka wyżej wymienionych prostych czynności pozwala naprawdę skutecznie poprawić komfort pracy oraz wydajność naszego komputera. Pozwoli również zmniejszyć temperaturę oraz zminimalizować ryzyko przegrzania sprzętu.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz