środa, 10 lipca 2019

Co zrobić gdy laptop się przegrzewa

Gdy laptop się grzeje

Przegrzewający się laptop to bardzo często spotykany problem. Gdy laptop osiąga wysoką temperaturę zaczyna ciężej działać, zawieszać się a programy długo się uruchamiają i opornie działają. Jest to bardzo denerwujące co sprowadza nas do szukania przyczyny.

Na wstępie niniejszego wpisu należy zaznaczyć że wyższa temperatura może powstać podczas znacznego obciążenia procesora na przykład wtedy kiedy gramy w jakąś grę lub oglądamy film o większej rozdzielczości i jest to normalną rzeczą gdyż wtedy kiedy wyłączymy grę lub film temperatura powinna szybko spaść do swojego odpowiedniego poziomu.

Natomiast kiedy komputer przegrzewa się nawet wtedy kiedy nic na nim robimy to jest sygnał że coś jest nie tak i w takim przypadku należy poszukać przyczyny oraz w miarę możliwości spróbować ją wyeliminować.

W większości przypadków przegrzewanie się urządzenia sprowadza się do awarii lub nie zbyt dobrze drożnego układu chłodzenia zamontowanego w laptopie. Układ chłodzenia w każdym laptopie składa się z radiatora oraz małego wentylatora który wydmuchuje na zewnątrz sprzętu ciepłe powietrze aby utrzymać stałą temperaturę procesora, karty graficznej i płyty głównej.

Częsta przyczyna przegrzewania się laptopa:

Wentylator laptopa to mała obrotowa część wewnątrz komputera a sam wylot powietrza to niewielki prostokątny otwór z boku bądź z tyłu naszego sprzętu. Z biegiem czasu oraz eksploatacji sprzętu chłodzenie ulega zanieczyszczeniu oraz zatkaniu samego wylotu powietrza co powoduje znaczne przegrzewanie się komputera, szczególnie przy większych obciążeniach procesora na przykład kiedy gramy w gry lub pracujemy w jakimś wymagającym i obciążającym procesor programie.

Taki układ chłodzenia należy co jakoś czas wymontować i dokładnie wyczyścić oraz przedmuchać a na procesor i często również kartę graficzną nałożyć nowe pasty termo przewodzące gdyż pasta z biegiem czasu użytkowania sprzętu zrobi się stwardniała co powoduje słabsze eliminowanie temperatur.

Zdjęcie poniżej przedstawia zabrudzony układ chłodzenia w laptopie, widać wyraźnie że powietrze ma znacznie utrudniony przepływ na zewnątrz układu chłodzenia który jest zabrudzony co powodowało przegrzewanie się komputera oraz jego wolne działanie a nawet czasem zawieszanie się.


Jak wyczyścić układ chłodzenia w laptopie:

Samo czyszczenie układu chłodzącego należy wykonywać przynajmniej raz w roku a kiedy zauważymy wcześniej że laptop się bardziej grzeje niż zwykle to nawet częściej. Czyszczenie samego wentylatora nie jest jakoś bardzo skomplikowane i prawdopodobnie każdy powinien sobie z tą czynnością poradzić. Ale zależne jest to od umiejscowienia wentylatora oraz dostępu do niego.

W niektórych laptopach wystarczy odkręcić klapkę od spodu i już mamy dostęp do całego układu chłodzenia który wystarczy porządnie przedmuchać i wyczyścić. Niestety w innych laptopach aby dostać się do układu chłodzenia trzeba czasem wyjąć nawet całą płytę główną a laptopa dosłownie rozkręcić na części pierwsze.

Monitory - wybierz na Ceneo.pl

Jeżeli posiadamy umiejętności majsterkowicza oraz trochę czasu i chęci, powinniśmy sami sobie poradzić, należy wyjąć sam wentylator oraz go przeczyścić z pomocą przychodzą narzędzia takie jak mała stara szczoteczka do zębów i sprężone powietrze. Do rozkręcenia wystarczą dwa mniejsze śrubokręty. Należy również pamiętać że sam wentylator jest podpięty wtyczką do płyty głównej którą należy wypiąć aby wyjąć wentylator.

Jeżeli trzeba rozkręcić cały laptop aby dostać się do układu chłodzenia a my stwierdzimy że jest to dla nas czynność zbyt trudna to polecam zostawić tą kwestię fachowcom lub zlecić tą pracę osobie która posiada doświadczenie, gdyż jest to czynnością wymagającą pewnej wiedzy w zakresie tego jak podłączyć poszczególne podzespoły.

Po wymontowaniu wentylatora i dokładnym wyczyszczeniu na trzpień wiatraka można dać kropelkę oleju ale minimalnie, poprawi to jego ślizg podczas kręcenia i zmniejszy szum a wentylator z pewnością będzie ciszej pracował. Kropelkę oleju należy dać w miejsce zaznaczone na poniższym zdjęciu i włożyć wentylator z powrotem na swoje miejsce.

Przegrzewanie się laptopa, Jak wyczyścić wentylator w laptopie

Po dokładnym wyczyszczeniu układ chłodzenia całość składamy ponownie nie zapominając o  podłączeniu wentylatora wtykiem do płyty głównej a całość skręcamy. Tak przeprowadzony zabieg z pewnością wpłynie na prawidłową pracę sprzętu i zmniejszy temperatury.

Jak już wspomniałem na wstępie to warto również przy okazji czyszczenia układu chłodzenia oraz wyjęcia radiatora, wymieć na nowe pasty termo przewodzące oraz termo pady to małe kwadratowe "gąbeczki" które również mają za zadanie eliminować wysokie temperatury, warto zaznaczyć że nie w każdym laptopie termo pady się znajdują.

Podsumowanie:

Przegrzewający się laptop to częsta przyczyna awarii, zawieszania się sprzętu oraz jego powolnego i nieprawidłowego działania. W większości przypadków za przegrzewający się laptop odpowiada nie drożny układ chłodzenia który należy co jakiś czas wyczyścić.

O tym jakie mogą być inne przyczyny przegrzewającego się sprzętu pisałem w tym wpisie - przyczyny przegrzewania się komputera.


Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz