środa, 10 października 2018

Anonimowość w sieci

Jak być anonimowym w sieci

Prawie każdy użytkownik internetu pewnie nie raz zastanawiał się nad kwestią tego czy serfując w sieci jest się całkowicie anonimowym i czy jest możliwa identyfikacja nas jako użytkowników bez posiadania jaki kol wiek danych na nasz temat.

Już na wstępie można odpowiedzieć na to pytanie że TAK w sieci nie jest się anonimowym i taka identyfikacja jest jak najbardziej możliwa ale w pewnym określonym zakresie o czym poniżej.

Dlaczego tak uważam? gdyż przy każdym naszym ruchu w sieci powiedzmy że będzie to przeglądanie stron czy blogów internetowych lub zakładanie adresu e - mail w jednym z popularnych serwisów służących do tego celu zostawiamy nasz adres IP który może posłużyć jako identyfikacja naszej osoby.

Na wstępie nieco przydatnych informacji:

Co to jest adres IP:

Adres IP zwany z języka Angielskiego Internet Protocol Adres to numer identyfikacyjny nadawany komputerom lub innym urządzeniom które łączą się z siecią i który to numer zapewnia prawidłową komunikację pomiędzy tymi urządzeniami.

Wyróżniamy dwa rodzaje adresów IP:

Adres IP stały (bez możliwości zmiany)

Adres IP dynamiczny (zmienny)

Adres IP stały to taki który na stałe jest przypisany do konkretnego urządzenia i nie mamy możliwości jego zmiany na inny - oznacza to że będzie on cały czas taki sam. Znów adres IP dynamiczny to taki który automatycznie przypisywany jest do danego urządzenia na przykład routera podczas każdego nowego połączenia z siecią - oznacza to że za każdym razem kiedy połączymy się z siecią będzie on nieco inny ponieważ jest zmienny.

To jaki posiadamy adres IP sprawdzić możemy najprościej wchodząc na przykład na strony które oferują taką usługę, takich stron jest bardzo dużo, poniżej kilka propozycji.



Tak więc z powyższego wynika że nie można być anonimowym w sieci gdyż nasz adres IP jest pewnego rodzaju unikalnym identyfikatorem po którym można zidentyfikować konkretny komputer bądź inne urządzenie w sieci ale można nieco wpłynąć na swoją prywatność i ukryć swój adres IP tak aby nie był on widoczny podczas surfowania w internecie. 

Aby jeszcze bardziej dokładnie przedstawić ten temat rozszerzę go jeszcze nieco bardziej.

Jak to wygląda w praktyce:

Każdy użytkownik internetu posiada łącze internetowe od jakiegoś dostawcy zwanego ISP może to być sieć kablowa, światłowodowa, radiowa, Wi-Fi bądź LAN. Dostawca internetu ma możliwość wglądu w naszą aktywność internetową, czyli prosto pisząc dostawca może wiedzieć co przeglądamy w internecie.

Oczywiście dostawca nie przegląda naszej aktywności by specjalnie śledzić co jego podopieczni robią w sieci ale zapisuje tak zwane "logi  aktywności" a z takich logów można już wyczytać dokładnie kto i kiedy łączył się z siecią, jakie strony odwiedzał oraz jak długo na nich przebywał.

Tego typu dane czyli logi dają również możliwość sprawdzenia poczty elektronicznej czy ogólnego przesyłu danych w zakresie tego co pobieraliśmy bądź wysyłaliśmy. Każdy dostawca internetu ma obowiązek przechowywać takie dane przez określoną ilość czasu a okres ten wynosi 12 miesięcy od momentu połączenia się z siecią i po tym okresie logi są trwale na bieżąco usuwane.

Jak więc wpłynąć na bycie anonimowym w sieci i zyskać odrobinę więcej prywatności? Istnieją ku temu pewne sposoby które przedstawię poniżej. Oczywiście nie dają one pełnej stu procentowej gwarancji na bycie anonimowym ale w znacznym zakresie mogą nam w tym pomóc.

Sposoby na bycie anonimowym w sieci:

Serwer VPN (Virtual Private Network) - To rozwiązanie które umożliwia przeglądanie internetu bez możliwości śledzenia i narażania się na identyfikację. Rozwiązanie to bardzo skutecznie pozwala na ukrywanie aktywności w sieci i polega na przekazaniu danych za pośrednictwem dodatkowych serwerów znajdujących się gdzieś w świecie... to znaczy że dostawca internetu umożliwia nam dostęp do sieci a zainstalowany klient VPN umożliwia połączenie się przez jego serwery znajdujące się gdzieś na świecie i tym samym dostawca internetu widzi tylko że łączymy się w określonym czasie z klientem VPN a nie ma możliwości sprawdzenia jakie strony odwiedzamy i co aktualnie przeglądamy.

Klient VPN umożliwia również całkowitą zmianę adresu IP zależny od serwera który jest gdzieś na świecie i z którym się połączyliśmy, program VPN ukrywa też naszą przeglądarkę jak również system z którego korzystamy, często również nie zapisuje żadnych logów naszej aktywności i tym samym nie ma możliwości sprawdzenia jakie strony i o jakim czasie przeglądaliśmy.

Za klienta VPN musimy jednak zapłacić by w pełni i bez ograniczeń korzystać z takiego rozwiązania. Są również darmowe programy VPN ale nieco ograniczone w kontekście ilości serwerów i przesyłu danych. 

Na pocieszenie można dodać iż opłaty za korzystanie z takiej usługi nie są zbyt wygórowane a jeżeli chodzi możliwość darmową ciekawym programem jest Windscribe po pobraniu klienta i rejestracji z potwierdzeniem e-maila otrzymujemy 20 GB transferu co miesiąc - moim zdaniem zupełnie wystarczająco dla każdego przeciętnego użytkownika.

Klient Windscribe działa bardzo stabilnie, nie obciąża systemu operacyjnego to bardzo mały odrębny i wygodny w użyciu program który zapewnia darmową ochronę VPN na przyzwoitych warunkach. Program można pobrać z tego linku - download Windscribe.

Po rejestracji i utworzeniu darmowego konta otrzymamy 20 GB transferu raz na miesiąc. Rejestrując się z powyższego linku otrzymasz dodatkowo 1 GB transferu co miesiąc czyli będziesz łącznie otrzymywać 21 GB transferu.

Poniżej kilka darmowych jak i płatnych klientów VPN:

Expressvpn - To jeden z najszybszych VPN jakie są obecnie na rynku usługa nie jest niestety darmowa, opłata miesięczna to 12,95 USD, jednak klient ten oferuje pełny zwrot pieniędzy bez zbędnych pytań po upływie 30 dni a jeżeli jednak chcesz korzystać dalej z usługi wystarczy przedłużyć i opłacić kolejny miesiąc abonamentu.

Hotspotshield - Ten klient oferuje 500 MB transferu na dzień za darmo oraz możliwość zainstalowania na tylko jednym urządzeniu.

Tunneibear - Jeden z bardziej cenionych klientów VPN wśród użytkowników początkujących, ponad 22 miliony użytkowników na całym świecie, dobrze i sprawnie działający, niestety darmowy pozwala tylko na otrzymanie 500 MB transferu miesięcznie.

Hideme - Przyzwoity klient VPN, dość szybki i bez problemowy jeżeli chodzi o połączenie, niestety limit to 2 GB transferu na miesiąc, klient ten jest bardzo popularny.

Protonvpn - Jeden z ciekawszych klientów oferujących taką usługę aktualnie na rynku, brak limitu danych, spora ilość serwerów między innymi w Holandii, Szwajcarii czy USA, niestety miałem problemy z połączeniem ale kiedy już się udało VPN działał bez problemów.

VPN w przeglądarce:

Popularna przeglądarka Opera posiada wbudowany program VPN tym sposobem możemy w każdej chwili włączyć ukrywanie naszego adresu IP z pozycji przeglądarki oraz je wyłączyć kiedy nie chcemy z niego korzystać.

Program VPN w przeglądarce to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie gdyż nie potrzebujemy instalować dodatkowego odrębnego programu. Minusem jednak może być brak możliwości korzystania z VPN w zakresie innych programów niż przeglądarka.

VPN, VPN Opera

















Rozszerzenia VPN do przeglądarki:

Rozszerzenia do przeglądarek do dodatkowe małe programy które musimy sami zainstalować jako dodatek czy wtyczkę do przeglądarki. Takich wtyczek jest całe mnóstwo które oferują przeróżne możliwości i dodają do przeglądarek nowe funkcje.

Istnieją również rozszerzenia działające jak programy VPN takich wtyczek jest sporo a jedną z nich jest wtyczka do przeglądarki chrome - 1Click VPN. Wtyczka ta cieszy się dość dużą popularnością i pozytywnymi opiniami.

Tak więc jeżeli korzystasz z przeglądarki która nie posiada wbudowanego programu VPN to warto dodać takie właśnie rozszerzenie. Pamiętajmy że w takim przypadku ochrona VPN będzie działać tylko w przeglądarce.

Inne możliwości na bycie anonimowym w sieci:

Przeglądarka TOR:

TOR (The Onion Router) - To drugi choć powinien być pierwszy na tej liście, powiedzmy "klient" anonimowego przeglądania sieci i ukrywania naszego adresu IP. TOR to sieć tak zwana "cebulowa" anonimowość korzystania z tej usługi polega na czymś trochę podobnym do klientów VPN, jednak tu bezpieczeństwo anonimowego surfowania jest znacznie większe, głównie ze względu na to iż połączenie jest szyfrowane przez wiele serwerów na całym świecie, oznacza to że łącząc się z internetem przez specjalną przeglądarkę TOR łączymy się przez kilka serwerów znajdujących się w różnych miejscach na świecie a za każdym razem połączenie to jest zmieniane na inną konfigurację pozwala to bardzo skutecznie ukryć aktywność oraz identyfikację naszego IP.

Natomiast wadą tej sieci jest bark możliwości zapewnienia anonimowości klientom czy programom typu torrent, gdyż z siecią łączymy się tylko przez przeglądarkę. Surfując w sieci przez TOR dostawca internetu widzi tylko że łączyliśmy się przez TOR'a w określonym czasie ale nasz dostawca internetu nie ma możliwości sprawdzenia jakie strony odwiedzaliśmy.

Serwery Proxy:

Serwery Proxy (serwer pośredniczący) - Z języka angielskiego znaczy po prostu "pośrednik" to nic innego jak osobny serwer który wybierzemy i przez który łączymy się z internetem. Serwer Proxy zapewnia skuteczną zmianę i ukrywanie adresu IP. Aby połączyć się z serwerem proxy potrzeba znać jego adres który należy wpisać na przykład w przeglądarkę w ten sposób skutecznie ukryjemy nasze IP gdyż przeglądarka będzie się łączyć z siecią poprzez serwer Proxy.

Druga możliwość serwera Proxy to wpisanie jego adresu do klienta torrent bądź innego programu do pobierania plików w ten sposób program będzie za każdym razem łączył się przez osobny serwer a tym umożliwiając nam również pewną anonimowość.

 Poniżej spis serwerów proxy:


Serwery VPN plus przeglądarka TOR:

Aby zapewnić sobie jeszcze więcej anonimowości i prywatności w sieci można skorzystać z dwóch rozwiązań na raz w tym samym czasie. Oznacza to ze instalujemy na komputerze któregoś klienta VPN oraz przeglądarkę TOR.

Podczas połączenia z siecią włączamy nasz program VPN oraz uruchamiamy przeglądarkę TOR, korzystanie z tych dwóch rozwiązań zapewni nam jeszcze więcej anonimowości oraz prywatności podczas korzystania z internetu gdyż tym sposobem połączenie będzie jeszcze bardziej i mocniej szyfrowane.

Rozwiązanie to choć jest bardzo skuteczne to czasem może powodować powolne działanie internetu, pamiętajmy że tym sposobem łączymy się z siecią przez wiele serwerów na raz a szybkość działania i wczytywania stron właśnie od tych serwerów zależy.

Podsumowanie:

Tak więc w serwując w internecie nie można być w stu procentach anonimowym ale można za to skutecznie poprawić swoją prywatność stosując któreś wyżej wymienione metody i które to sposoby posiadają możliwość wpłynięcia na zachowanie nieco większej prywatności w sieci.

Czytaj również




Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz