poniedziałek, 12 września 2022

Czy warto wymienić dysk HDD na dysk SSD

Dysk HDD a dysk SSD

Świat elektroniki i urządzeń cyfrowych biegnie bardzo szybko do przodu, tak szybko że urządzenia które robiły swoją "karierę" zaledwie 2 lata temu dziś są zastąpione nowymi urządzeniami o nowszej, lepszej technologii która bardzo szybko się rozwija.

Taka sytuacja dotyczy właściwie wszystkiego co jest związane z elektroniką i cyfryzacją dzisiejszego świata od telefonów, telewizorów, aparatów aż po komputery oraz podzespoły z jakich dzisiejsze cyfrowe urządzenia się składają. I właśnie tym ostatnim zagadnieniem zajmiemy w niniejszym artykule.

O tym z jakich podzespołów składa się komputer pisałem w tym artykule - jakie podzespoły znajdują się na płycie głównej komputera.

Aby ten temat stał się jeszcze bardziej szczegółowy to w tym wpisie zajmiemy się tylko nośnikami danych jakimi są dyski twarde stosowane w dzisiejszych nowoczesnych komputerach ale również w tych nieco starszych które można w niektórych przypadkach zastąpić tymi właśnie nowszymi.

O rodzajach dysków twardych pisałem w tym artykule - jakie wyróżniamy dyski twarde.

Dysk HDD czy dysk SSD:

Aby odpowiedzieć na wyżej zadane pytane trzeba temat tych dwóch rodzajów dysków twardych nieco bardziej rozwinąć i przybliżyć aby każdy mógł sobie sam na takie pytanie odpowiedzieć dlatego na wstępie nieco podstawowej wiedzy i niezbędnych informacji na temat dysków twardych.

Dysk twardy to nośnik danych na którym przechowywane są jak sama nazwa wskazuje różne dane od różnego rodzaju plików na przykład zdjęć, filmów czy plików tekstowych po zainstalowane różnego rodzaju oprogramowanie w tym system operacyjny.

Dyski twarde występują o bardzo różnej pojemności od małych liczących zaledwie kilka megabajtów pojemności takich jak popularny pendrive do takich które posiadają nawet kilka terabajtów swojej pojemności. Dysk twardy to niezastąpiony element każdego komputera i wielu innych urządzeń elektronicznych.


Dyski HDD

Dyski HDD tzw, talerzowe to starszej generacji nośnik danych stosowany szczególnie w komputerach ale również w innym sprzęcie takim jak serwery czasem niektóre telewizory oraz inne urządzenia które wymagają zastosowania większego nośnika danych.

Jakie są wady dysków HDD:

- posiada części ruchome

- czasem głośno pracuje

- jest podatny na uszkodzenia

- nie jest zbyt szybki (ale wystarczający)

- posiada wolniejszy przesył danych (wolniejsze kopiowanie plików)

- co jakiś czas wymaga przeprowadzania defragmentacji

Dyski twarde HDD są stosowane w komputerach od lat do dnia dzisiejszego szczególnie jeżeli chodzi o przechowywanie danych. Ten rodzaj nośnika nie jest zbyt drogi oraz można stosować różne jego pojemności od mniejszych aż po takie o znacznej pojemności. Jego wielką zaletą z pewnością jest niska cena.

Dyski SSD

Dyski SSD to nowszy rodzaj nośnika danych, technologia ta nieco zrewolucjonizowała produkcję dysków twardych w ostatnich latach. Tego rodzaju dyski obecnie bardzo często stosuje się w komputerach a szczególnie w komputerach przenośnych jakimi są laptopy.

Jakie są zalety dysków SSD:

- nie posiada części mechanicznych

- jest mniej podatny na uszkodzenia niż dysk HDD

- jest znacznie szybszy niż dyski HDD

- posiada bardzo dobrą prędkość w przesyle danych

- jest bardziej stabilny i cicho pracuje

- aktualnie dostępne są różne pojemności

Dyski SSD są stosowane w komputerach dzisiejszych czasów szczególnie w komputerach przenośnych takich jak laptopy, tablety a nawet w miniaturowych formach stosuje się je w telefonach. Ten rodzaj dysku znacznie przewyższa dyski HDD swoją konstrukcją oraz pracą. Wadą tych dysków twardych jest jednak cena gdyż nie należą one do najtańszych szczególnie jeżeli chodzi dysk większej pojemności.

Czy warto więc wymienić dysk HDD na dysk SSD:

Tak więc z powyższych informacji należy wysunąć tylko jeden wniosek mianowicie taki ze owszem warto zainwestować w dysk SSD i wymienić go na przykład w swoim laptopie bądź komputerze stacjonarnym. Taką wymianę warto wykonać szczególnie w nieco starszych ale sprawnych laptopach, gdyż taka wymiana wpłynie pozytywnie na wydajność sprzętu i systemu operacyjnego.

W każdym prawie komputerze stacjonarnym jak i przenośnym będziemy mieli taką możliwość o ile nasz laptop czy komputer stacjonarny posiada złącze SATA, większość komputerów nawet tych starszych jest oparta o to właśnie złącze. Dyski SSD chyba nie są produkowane na starym łączu IDE ale gdzieś doczytałem że można zastosować redukcję.

Jednak na starszych złączach nie uzyskamy pełnej wydajności i prędkości jakie posiadają dyski SSD ale i w takim przypadku dysk choć z pewnymi ograniczeniami to powinien poprawie działać i dobrze sprawować swoją funkcję.

Dwa rodzaje dysków w jednym komputerze:

W komputerach stacjonarnych częstą praktyką jest stosowanie dwóch rodzai dysków twardych. Dysk HDD stosuje się tylko w zakresie przechowywania danych a dysk SSD stosuje się w zakresie instalowania na nim systemu operacyjnego oraz wszystkich innych programów.

Takie rozwiązanie pozwala na stabilne i płynne działanie systemu operacyjnego oraz płynną i stabilną pracę zainstalowanych programów. Dzieje się tak dlatego ze na dysku SSD system operacyjny jak i programy będą działać znacznie lepiej, szybciej i stabilniej.

Nie zapominajmy że jeżeli instalujemy jeden tylko dysk twardy w komputerze to podczas instalacji systemu operacyjnego warto zadbać o podzielenie dysku na dwie odrębne partycje, dzięki temu system i programy będą działać płynniej i stabilniej a nasze pliki i dane będą po prostu bezpieczniejsze.

Podsumowanie:

Tak więc kiedy zastanawiasz się czy wymienić starszy dysk twardy HDD w swoim komputerze na nowszy dysk SSD to warto to zrobić gdyż dyski SSD są po prostu szybsze, trwalsze i wydajniejsze a wybór odpowiedniej pojemności to już kwestia bardzo indywidualna którą sam każdy powinien dopasować pod względem swoich potrzeb i kieszeni.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz