sobota, 8 czerwca 2019

Rodzaje dysków twardych

Rodzaje dysków, rodzaje dysków twardych














Dysk twardy to jeden z ważniejszych elementów każdego komputera gdyż to na nim instalujemy system operacyjny ale również zapisujemy pliki i różne dane takie jak zdjęcia czy filmy oraz na dysku instalujemy wszelkie programy i aplikacje.

Dyski twarde są niezbędnym elementem każdego komputera, tabletu i smartfonów. Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzai dysków twardych. Tak więc jeżeli chcesz wiedzieć jakie wyróżniamy dyski twarde to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

W tym wpisie krótka ich charakterystyka.

Rodzaje dysków twardych:

Dyski twarde dzielimy na trzy rodzaje:

- HDD

- SSD

- SSHD

- mSATA

- SAS

- M.2

Dysk HDD

Dysk HDD to dysk zwany dyskiem talerzowym i jest to dysk mechaniczny, oznacza to że ten rodzaj dysku posiada w środku "talerze" wykonane z cienkiego aluminium pokryte cienką warstwą nośnika magnetycznego które obracają się z dużą prędkością. 

Za odczyt i zapis danych na talerzach odpowiadają dwie osobne głowice magnetyczne.

Dyski HDD występują w dwóch rozmiarach 2.5 oraz 3.5 cala. Te mniejsze często mają zastosowanie w laptopach oraz często również jako dyski zewnętrzne przenośne. Natomiast te większe w komputerach stacjonarnych.

Prędkość obrotowa dysku zazwyczaj wynosi od 5400 obr/min do 7200 obr/min. A im szybsza prędkość tym szybszy transfer danych uzyskamy.

Dyski posiadają złącze którym łączy się je z płytą główną. Obecnie dyski talerzowe przeważnie posiadają złącze SATA. Aktualnie popularnym złączem jest SATA III - to złącze pozwala na uzyskanie prędkości do 6 Gbit/s. Starsze złącza SATA różnią się od siebie prędkościami transferu.


dysk twardy, rodzaje dysków twardych

Dysk SSD

Ten rodzaj dysku różni się od dysku talerzowego tym że nie znajdziemy w nim żadnych ruchomych czy mechanicznych części a za zapis danych w tym rodzaju dysku odpowiadają kości zwane NAND. O co chodzi?

Dyski SSD ze względu na swoją charakterystykę znacznie przeważają nad dyskami talerzowymi. Dysk SSD przede wszystkim jest bardzo cichy gdyż nie zawiera ruchomych części, jest również odporniejszy na wstrząsy i dzięki swoim właściwością znacznie poprawia wydajność systemu operacyjnego oraz programów, przyspieszając ich pracę. Dyski SSD posiadają znacznie krótszy czas zapisu i odczytu danych niż dyski HDD.

Dysk SSD o wielkości 2.5 cala oraz na złączu SATA III jest najczęściej spotykanym dyskiem. Dzięki złączu SATA III można go zamontować niemal w dowolnym laptopie. Główne cechy to jego szybkość zapisu i odczytu bo aż do 600Mb/s

Tak więc dyski SSD mają znaczną przewagę na dyskami HDD jednak posiadają pewną wadę są po prostu dużo droższe ale zawsze warto rozważyć ich kupno na przykład kosztem mniejszej pojemności.

Dysk twardy, rodzaje dysków twardych


Dyski SSHD

Ten rodzaj dysku to połączenie dyski HDD i SSD znajdują się w nim talerze magnetyczne z głowicą ale również kości pamięci NAND. W ten sposób można wybrać na który nośnik pamięci i jakie konkretnie dane mają trafić. Często system operacyjny oraz programy pracują na części SSD a pliki np. zdjęcia czy muzyka na części HDD. W ten sposób znajdujemy pewny kompromis również pod względem cenowym.

Dyski twarde występują o różnej ich pojemności oraz prędkości działa, najszybszymi dyskami są dyski SSD gdyż nie zawierają części mechanicznych są trwałe, szybkie i wygodne. Wadą tych dysków jest to że nie należą do najtańszych ale być może w niedalekiej przyszłości ich cena ulegnie zmianie.

Dyski mSATA

Miniaturyzacja sprzętu oraz postęp technologiczny wymusił na producentach wyprodukowanie miniaturowego dysku jakim jest mSATA. Do dysk który można zamontować w laptopach starszej generacji w miejscu gdzie jest montowany modem WLAN WWAN.

Ten mały rodzaj dysku posiada prędkość zapisu i odczytu taką samą jak dyski oparte o złącze SATA III. 

Dyski M.2

Dysk M.2 bez protokołu NVMe

Miniaturyzacja sprzętu doprowadziła do wyprodukowania dysków M.2 są do małe nowoczesne dyski półprzewodnikowe. Dyski M.2 są oparte na nowym rodzaju złącza na magistrali PCI Exspress (PCIe 3.0 x4) co pozwala na znaczną ich prędkość bo aż do 32GB/s dla dysku bez protokołu NVMe.

Dyski M.2 z protokołem NVMe

Dyski M.2 z protokołem NVMe pozwalają na bardzo szybki transfer danych, dyski te powstały z myślą najbardziej wymagających użytkowników. Dyski M.2 z protokołem NVMe są dyskami bardzo wymagającymi pod względem sprzętowym dlatego przed zakupem takiego dysku warto sprawdzić kompatybilność ze swoim sprzętem.

Rozmiary dysków M.2:

Dyski M.2 występują w następujących rozmiarach: 2230, 2242, 2260, 2280 - cyfra 22 oznacza szerokość dysku w milimetrach a pozostałe cyfry to długość dysku w milimetrach.

Dyski M.2 ze względu na swoje kompaktowe i małe wymiary mają duże zastosowanie szczególnie w laptopach. Dyski te posiadają bardzo dobre osiągi transferu a protokół NVMe pozwala na bardzo wydajną ich pracę przy małym obciążeniu procesora.

Dysk SAS:

Dyski SAS - Serial Attached SCSI to również dyski talerzowe magnetyczne ale różnią się one znacznie od klasycznych HDD swoją budową oraz złączem. Jednak główną ich zaletą jest prędkość zapisu i odczytu która wynosi aż 15 000 obr/min.  

Dyski te produkowane są głównie z rozmiarach 3.5 cala, a cechuje bardzo duża niezawodność oraz wydajność często mają  zastosowanie w dużych serwerach i macierzach.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz