wtorek, 30 listopada 2021

Jak zrobić bootowalny pendrive

Bootowalny pendrive

W dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego pamięci flash czyli popularnie zwane pendrive są już o tak dużych pojemnościach że pomału wypychają napędy optyczne które coraz rzadziej stosuje się w laptopach.

Pendrive są małe i poręczne można ich używać do bardzo wielu celów takich jak przenoszenie plików, tworzenie na nich kopi zapasowych a nawet jako zabezpieczenia w postaci klucza USB. pamięci flash USB bez względu na swój interfejs 2.0, 3.0 lub 3.1 są znacznie szybsze niż odczyt z płyty DVD.

O tym do jakich celów można wykorzystać pendrive pisałem w tym wpisie - do czego można użyć pendrive.

W niniejszym wpisie skupimy uwagę na czymś trochę innym a mianowicie jak wykonać bootowalny pendrvie. Na wstępie jednak trochę niezbędnej wiedzy - co to jest bootowalny pendrive i do czego można go użyć.

Co to jest bootowalny pendrive:

Bootowalny pendrive czyli pamięć flash to nośnik przygotowany odpowiednio w taki sposób aby podłączony do portu USB mógł "wystartować" razem z włączeniem komputera. Podczas startu komputer odczytuje z nośnika USB dane i uruchamia je tak jak ma to miejsce podczas instalacji systemu z płyty instalacyjnej.

Do czego służy bootowalny pendrive:

Bootowalny pendrive może służyć do instalacji systemu operacyjnego na innym urządzeniu na przykład na laptopie zamiast popularnej instalacji z płyty co jest coraz rzadziej stosowane. Bootowalna pamięć flash USB może również służyć do odczytu i korzystania z systemu który jest na nim zainstalowany.

Tak przygotowany bootowalny pendrive stosuje się również do skanowania systemu niektórymi programami antywirusowymi które działają przed rozruchem systemu lub w zakresie skanowania podczas szukania błędów i usterek pamięci RAM popularnym programem - Memtest86

Jak wykonać bootowalny pendrive:

Na wstępie warto napisać aby wykonać kopie danych jeżeli takie posiadamy na pendrive gdyż pendrive zostanie sformatowany a dane utracone - najlepiej jak pendrive jest zupełnie pusty.

W zakresie pełnej instalacji systemu Windows 10 warto skorzystać z samego kreatora Microsoft który przygotuje taki bootowalny pendrive podczas pobierania systemu, podczas instalacji należy włożyć pendrive do portu USB oraz wskazać że chcemy przygotować dysk flash USB - kreator przeprowadzi nas przez całą procedurę.

No dobrze a co kiedy chcemy wykonać taki pendrive z jakimś innych systemem lub programem. W takim przypadku będziemy musieli skorzystać z zewnętrznego programu który wykona bootowalny pendrive.

Takim programem jest prosty w obsłudze i dobrze działający Rufus. Program ten służy do formatowania dysków flash jak również do tworzenia bootowalnych pendrive. Oczywiście programów tego typu jest znacznie więcej ale Rufus jest darmowy, lekki, prosty w obsłudze i skuteczny.

Jak wykonać bootowalny pendrive programem Rufus:

Aby wykonać bootowalny pendrive programem Rufus ale dotyczy to również innych programów musimy najpierw posiadać plik ISO systemu bądź programu którego chcemy użyć aby bootował wraz ze startem komputera.

Taki plik ISO należy pobrać i zapisać na dysku. Oczywiście pobieramy program Rufus i instalujemy chyba ze skorzystamy z wersji portable w takim przypadku pobieramy i uruchamiamy Rufus. Po uruchomieniu Rufus wskazujemy nasz nośnik USB jako urządzenie do przygotowania.

Dalej wskazujemy wybór bootowania czyli wybieramy nasz plik ISO z obrazem który Rufus odczyta i wciskamy start. Po zakończonym procesie mamy przygotowany bootowalny pendrive. Poniższy screen przedstawia okno Rufus w którym wykonujemy ww. czynności.

Jak zrobić bootowalny pendrive

Jak uruchomić bootowalny pendrive:

Często wygląda to tak że aby uruchomić instalację z bootowalnego pendrive będziemy musieli wskazać nośnik USB gdyż domyślnie będzie ustawione bootowanie z dysku na przykład laptopa - pendrive w takim przypadku nie wystartuje.

W tym celu wkładamy pendrive do portu USB i uruchamiamy komputer podczas uruchamiania wciskamy klawisz F10 bądź F12 ale może to być inny klawisz a zależne jest to od rodzaju płyty głównej - warto sprawdzić na stronie producenta.

Po wciśnięciu odpowiedniego klawisza powinno wyskoczyć okno w którym wskazujemy aby rozruch odbył się z naszego bootowalnego pendrive. Może się zdarzyć że pendrive uruchomi się automatycznie podczas startu komputera.

Dalej wykonujemy instalację systemu zgodnie ze wskazówkami lub korzystamy z bootowalnego pendrive w zakresie takim jakim go chcemy używać.

Podsumowanie:

Popularne niegdyś napędy optyczne pomału odchodzą do lamusa a dziś większość laptopów już nawet ich nie posiada. Bootowalny pendrive to bardzo proste, małe i przydatne narzędzie szczególnie jeżeli chodzi o instalację systemu operacyjnego bądź korzystanie z systemu który na nim będzie zainstalowany.

Pozdrawiam!


3 komentarze:

  1. Fajny i konkretny poradnik. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł, jak widać nie jest to aż takie trudne, natomiast sam miałbym problem, żeby to zrobić od tak:)

    https://arp.waw.pl/kategorie/pendrivy

    OdpowiedzUsuń