czwartek, 29 września 2022

Jak oszczędzać prąd korzystając z komputera

Jak oszczędzać na prądzie, ile prądu bierze komputer

W dzisiejszych czasach drogiej energii elektrycznej oraz ciągłych podwyżek cen z tym związanych nie raz zastanawiamy się co można zrobić aby skutecznie obniżyć nasz rachunek za prąd. Nie jest to jednak zadaniem prostym biorąc pod uwagę ze prąd elektryczny niezbędny jest w bardzo szerokim zakresie codziennego funkcjonowania i raczej trudno jest z niego zrezygnować.

Można jednak próbować ograniczyć zużycie energii elektrycznej szczególnie w warunkach domowych gdzie jest możliwość zastosowania wielu różnych możliwości w tym kierunku które mają na celu zminimalizowanie zużycia prądu a tym obniżenie jego cyklicznych kosztów.

Takie ogólne możliwości na ograniczenie zużycia energii elektrycznej to przede wszystkim wymiana żarówek na żarówki energooszczędne są to popularne żarówki LED, to również  gaszenie światła w pokojach czy pomieszczeniach w którym aktualnie nie przebywamy, wyłączanie ładowarek i zasilaczy z prądu kiedy ich nie używamy, korzystanie z energooszczędnych urządzeń i inne...

W niniejszym jednak wpisie skupię uwagę również w zakresie tematu obniżenia rachunku za prąd ale związanego z niniejszym blogiem czyli technologią, siecią a przede wszystkim z komputerem bo to właśnie na zużyciu energii elektrycznej przez komputer jest niniejszy artykuł.

Jak oszczędzać prąd korzystając z komputera:

Poniżej przedstawię możliwości praktyczne na zaoszczędzenie prądu podczas korzystania z komputera ale również są to sposoby sprawdzone pod względem teorii której w tym zakresie nie da się oszukać gdyż podzespoły z których składa się każde urządzenie elektryczne a szczególnie komputer do swojej pracy w mniejszym bądź większym zakresie zawsze potrzebuje energii elektrycznej.

Można jednak na tą kwestie wpłynąć aby rachunek również i pod tym względem był nieco niższy. Nie spodziewajmy się jednak jakiś ogromnych rezultatów w postaci o "połowę mniejszego rachunku" ale z pewnością sposoby te przyczynią się w całości do mniejszych opłat za energię elektryczną.



Bateria w laptopie:

Jak powszechnie wiadomo bateria w szczególności bateria która znajduje się w laptopie potrzebuje ładowania z sieci elektrycznej aby można było korzystać z urządzenia przenośnego jakiś czas bez podłączania go do prądu i nie ma w tym nic dziwnego.

Natomiast wtedy kiedy nie korzystamy z laptopa jako urządzenia przenośnego a używamy go tylko w domowym zaciszu na przykład przy biurku podłączonego cały czas do prądu to takim przypadku warto baterię wyjąć o ile posiadamy taką możliwość.

Jeżeli nasz laptop bądź inne urządzenie ma na stałe wbudowaną baterię i nie ma możliwości jej wyjęcia to warto zainstalować jakiś program do zarządzania energią. Takich programów jest bardzo dużo a często udostępnia go producent danego urządzenia.

Wyjęcie baterii i korzystanie z urządzenia tylko podłączonego zasilaczem do prądu może wpłynąć na zużycie energii elektrycznej gdyż znajdująca się bateria w laptopie dodatkowo podłączonym do sieci elektrycznej będzie się ciągle zużywać i ponownie ładować a to będzie generować koszty.

Wadą wyjęcia baterii z laptopa i korzystania z urządzenia podłączonego tylko do sieci elektrycznej jest to że jak zabraknie choć by na chwilę prądu a my na przykład nie zapiszemy jakiegoś ważnego projektu nad którym pracujemy to stracimy taki niezapisany projekt, gdyż komputer po docięciu prądu po prostu się wyłączy.

O tym jak prawidłowo eksploatować baterię w laptopie znajdzie w tym wpisie - jak prawidłowo używać baterię w laptopie.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym aby wyłączać zasilacz z gniazdka wtedy kiedy nie korzystamy z urządzenia, często o tym zapominamy a takie działanie możne nieco bardziej wpłynąć na obniżenie rachunku za energię elektryczną.

Bardzo dobrym pomysłem jest wtyczka bądź przedłużacz z wbudowanym wyłącznikiem, takim sposobem możemy jednym kliknięciem odłączyć od sieci elektrycznej nie tylko komputer ale również inne urządzenia na przykład drukarkę bądź skaner oczywiście wtedy kiedy ich nie używamy.

Taktownie procesora:

Jak powszechnie wiadomo im większe i dłuższe czasowo zużycie mocy obliczeniowej procesora tym większe zużycie energii elektrycznej. Nie ma w tym nic dziwnego i jest to normalną koleją rzeczy gdyż większe zużycie mocy obliczeniowej procesora to jego większy pobór prądu i większa temperatura a za tym idzie układ chłodzenia który będzie musiał działać na większych obrotach.

Można jednak wpłynąć na moc obliczeniową procesora na kilka sposobów:

Kiedy grasz gry 3D w dzisiejszych czasach są to na przykład popularne gry online które niestety często zużywają sporo mocy obliczeniowej procesora gdyż posiadają bardzo rozbudowane możliwości graficzne to staraj się optymalizować w nich grafikę tak aby nieco obniżyć zużycie mocy obliczeniowej procesora.

Taką optymalizację można przeprowadzić korzystając z ustawień w samej grze ale również często w panelu sterowania kartą graficzną. Staraj się wybierać możliwości z nastawieniem na wydajność niż ultra jakość. Takie działanie wpłynie na nieco gorszą jakość grafiki w grze ale za to odciąży zużycie procesora.

Koleją rzeczą która wpływa znacznie na obciążenia procesora są filmy oglądane online jak również filmy oglądane na komputerze. W dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego standardem stają się filmy w rozdzielczości 4K a nawet 5K taki film o wysokiej rozdzielczości znacznie obciąży procesor i układ chłodzenia, szczególnie na słabszym sprzęcie co wpływa również na większy pobór prądu.

Prawdą jest ze taka wysoka rozdzielczość to przejrzysty obraz z dużą ilością szczegółów ale pamiętajmy że ciągle jeszcze istnieją nieco mniejsze ale też bardzo dobre rozdzielczości takie jak Full HD czy HD. Oglądanie filmów w takich rozdzielczościach odciąży zużycie mocy obliczeniowej procesora i zapewni lżejszą pracę układu chłodzenia a za tym idzie pobór mniejszej ilości prądu.

Wirusy i infekcje komputera:

Różnego rodzaju infekcje komputera również mogą się przyczynić w pewnym zakresie to większego zużycia poboru prądu. Infekcja komputera może spowodować obciążenie procesora nawet gdy nie korzystamy zbyt intensywnie z komputera a to wpłynie na nieco większy pobór energii elektrycznej.

Dlatego warto co jakiś czas przeskanować komputer programem antywirusowym szczególnie wtedy kiedy zauważymy że nasz sprzęt nieco wolniej działa lub częściej włącza się układ chłodzenia, lub po prostu wtedy kiedy podejrzewany infekcję.

O tym jaki wybrać program antywirusowy pisałem w tym wpisie - jaki wybrać darmowy program antywirusowy.

Jasność ekranu:

Często zapominamy o tej bardzo prostej a zarazem praktycznej i wpływającej również na zużycie energii elektrycznej czynności a mam na myśli jasność ekranu komputera. Często właśnie rozjaśniamy ekran do granic jego możliwości a jest to działanie które możne w nieco mniejszym zakresie ale również wpływa na zużycie energii elektrycznej.

Po za tym patrzenie przez dłuższy czas w bardzo rozjaśniony ekran może osłabiać nasze oczy, oczywiście dziś matryce są produkowane z odpowiednimi filtrami i są przystosowane do długiej pracy pod tym względem.

Jednak warto nieco przyciemniać ekran szczególnie wtedy kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu gdzie na przykład świeci tylko mała lampka w kącie naszego pokoju lub wtedy kiedy jest zupełnie ciemno, takie działanie w dłuższym czasie również może przyczynić się do nieco mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Tapeta pulpitu:

Powszechnie wiadomo i jest to udowodnione że białe, jaskrawe i jasne tapety które stosujemy jako tło pulpitu również zużywają większą ilość energii elektrycznej niż tapety ciemniejsze z mniejszą ilością jaskrawych kolorów.

Taka sytuacja dotyczy poboru energii elektrycznej z samej naładowanej baterii która przy jasnej tapecie pulpitu będzie się nieco szybciej rozładowywać, dotyczy to również poboru energii elektrycznej gdyż baterię trzeba będzie częściej ładować.

Jet to znane z popularnych w dzisiejszych czasach smartfomów ale również komputerów, dlatego warto mieć to na uwadze i wdrożyć w całokształt próby ograniczenia zużycia energii elektrycznej również zmianę tapety na nieco bardziej ciemniejszą i mniej jaskrawą.

Układ chłodzenia:

Każdy układ chłodzenia czy to w komputerze stacjonarnym czy też w laptopie od czasu do czasu wymaga przeczyszczenia. Niedrożny układ chłodzenia to przegrzewanie się komputera dotyczy to szczególnie laptopów a za tym idzie większe obciążenie procesora oraz całego układu chłodzenia.

To również w pewnym zakresie wpływa na zużycie energii elektrycznej i jego większy pobór, dlatego warto zadbać o sprawny a przede wszystkim drożny układ chłodzenia gdyż takie działanie to również gwarancja stabilnej i bezawaryjnej pracy komputera.

O tym jak wyczyścić układ chłodzenia w laptopie znajdziesz w tym wpisie - jak wyczyścić układ chłodzenia w laptopie.

Podsumowanie:

Tak więc z powyższych przykładów można wywnioskować że komputer również zużywa w nie małym zakresie energię elektryczną i jest to oczywiste, stosując się jednak to powyższych wskazówek można nieco wpłynąć na zużycie prądu przez nasz sprzęt a tym zyskać na nieco niższym rachunku za energię elektryczną.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz