Ciekawostki komputerowe - trochę historii

Ciekawostki komputerowe

Postęp technologiczny ostatnich lat spowodował że komputery towarzyszą nam już niemal codziennie w bardzo wielu czynnościach. Komputery ułatwiają nam pracę, pozwalają na wyszukiwanie informacji, służą w zakresie kontaktów z innymi osobami oraz do nauki i rozrywki. 

Nie zapominajmy jednak o historii powstania tych niezwykle przydatnych i praktycznych urządzeń oraz o tym jak to wszystko się zaczęło... W niniejszym wpisie kilka ciekawostek związanych właśnie z komputerami oraz trochę historii z czasów kiedy komputery dopiero raczkowały.

1. Mechanizm z Antykithiry:

W roku 1900 Grecki nurek Elias Stadiatos odkrył w pobliżu Greckiej wyspy Antykithiry  wrak starożytnego statku na głębokości około 42 metrów. Nurkowie wydobyli z wraku szereg posągów i artefaktów. Mechanizm z Antykithiry został odkryty w 1902 roku kiedy archeolog Valerios Stais znalazł w bryle brązu wydobytej z wraku koło zębate. 

Okazało się że jest to część rozbitego na kilka mniejszych kawałków mechanizmu. Dalsze badania pokazały że prawdopodobnie pochodzi on z okresu pomiędzy 150 a 100 roku p.n.e. przyrządy o podobnej konstrukcji i złożoności zaczęto budować dopiero w XVIII wieku, dlatego to znalezisko określane jest mianem starożytnego komputera. 

Mechanizm ten jak potwierdziły najnowsze badania służył do określenia położenia ciał niebieskich na niebie. Przez niektórych naukowców określany jest jako pierwsze urządzenie na świecie o możliwościach zbliżonych do pracy komputerów.



2. Pierwsze komputery:

Pierwsze komputery a w zasadzie urządzenia które można nazwać komputerami pochodzą z czasów II wojny światowej. W tamtym czasie nad tymi urządzeniami pracowały wówczas trzy mocarstwa USA, Niemcy oraz Wielka Brytania. 

Najszybsi byli jednak Niemcy którzy już w 1942 roku dysponowali pierwszym tego typu urządzeniem o nazwie Z3, zaprojektowanym przez Konrada Zuse.

Z3


3. Komputer na pokładzie Apollo 11

O bardzo szybkim rozwoju w produkcji tych urządzeń może świadczyć fakt że już w 1969 roku na pokładzie statku Apollo 11 znajdował się komputer pokładowy jego moc obliczeniowa była jednak jeszcze daleko odbiegająca od teraźniejszych komputerów.


4.Pierwszy przenośny komputer

W roku 1979 wynalazca i konstruktor William Modggridge stworzył urządzenie które nazwał Grid Compas Computer 1109. Urządzeniem tym był pierwszy na świecie laptop. Sprzęt ten wykorzystywało NASA w promach kosmicznych. Niestety sprzęt ten nie był kompatybilny ze standardem IBM PC a po za tym bardzo drogi co sprawiło że nie długo utrzymał się na rynku.

Grid Compas Computer 1109


Oprócz wspomnianego wyżej Grida, pierwszeństwo w tego typu urządzeniach ma również Osborne 1 który trafił na sklepowe półki około 1982 roku i kosztował zdecydowanie mniej niż Grid. Na pokładzie Osborne 1 znajdował się procesor Zilog Z80 o taktowaniu 4 Mhz i 64 KB pamięci RAM. urządzenie to ważyło około 12 kg bez baterii którą trzeba było dokupić osobno a za same urządzenie trzeba było zapłacić 1795 dolarów.

Osborne 1
5. IBM ThinkPad 701C

W tej kategorii sprzętowej dopiero lata 1990 przyniosły prawdziwy skok, na rynku pojawił się IBM ThinkPad 701C z pierwszą składaną klawiaturą i znacznym skokiem w zakresie mocy obliczeniowej komputera oraz rozdzielczością ekranu. Od tej pory laptopy stawały się coraz bardziej popularne wśród użytkowników oraz firm i były oznaką pewnego rodzaju prestiżu oraz ciągłej ich rozbudowy i udoskonalania.

IBM ThinkPad 701C


Podsumowanie:

Tak więc komputery zaczęły swój początek być może bardzo wcześnie o czym nawet nie wiemy a o czym może świadczyć mechanizm z Antykithiry w późniejszych latach rozwój tych przydatnych urządzeń nabrał już tylko rozpędu do dziś produkując coraz to nowsze technologicznie urządzenia.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz