piątek, 2 września 2022

Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Bezpieczeństwo w sieci

W dzisiejszych czasach internet jest dostępny niemal wszędzie i dla każdego. Internet służy nam do nauki, zdobywaniu informacji, kontaktów, pracy czy rozrywki. Często w sieci robimy zakupy bo jest to wygodna i szybka metoda na zakup wielu produktów z dostawą wprost do naszego domu.

Równie często w internecie korzystamy z bankowości online płacąc za wyżej już wymienione zakupy  lub wykonujemy inne płatności i przeprowadzamy różne transakcje ponieważ jest to wygodna i szybka metoda na ich realizację.

Na pewno nie raz zastanawiałeś/zastanawiałaś się czy wirtualne zakupy oraz płatności są bezpieczne oraz czy ogólnodostępna sieć nie stwarza dla nas jakiś zagrożeń szczególnie podczas wykonywania różnych transakcji online. W tym wpisie poruszę temat związany z zagrożeniami jakie mogą nas spotkać podczas korzystania z internetu.

Na wstępie trochę niezbędnej wiedzy:

Czy internet jest bezpieczny:

Jak by się wydawać mogło ogólnodostępna sieć nie jest jednak miejscem w pełni bezpiecznym i niestety jak to w tym realnym życiu bywa to i w tym wirtualnym świecie czyhają na nas różne zagrożenia związane z bardzo wieloma rzeczami których czasem nie jesteśmy do końca pewni dlatego warto znać choć by kilka podstawowych zasad jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Jakie zagrożenia "czyhają" na nas w internecie:

Już na samym wstępie warto wspomnieć że pierwszym najbardziej popularnym zagrożeniem jakie można natrafić w sieci są wszelakiego rodzaju wirusy, robaki i trojany które mogą dostać się do naszego komputera czy też innego urządzenia i je zainfekować. 

Takie infekcje mogą prowadzić od mniej poważnych do bardzo poważnych uszkodzeń systemu bądź naszego komputera czy telefonu ale mogą również powodować wycieki danych, naszych prywatnych informacji czy plików.

Innymi zagrożeniami jakie można spotkać w sieci jest złośliwe oprogramowanie, niechciany spam który otrzymujemy na przykład na mail czy inny komunikator, niechciane reklamy które obciążają nasz system operacyjny czy komputer bez naszej wiedzy.

W internecie działają różnego rodzaju hakerzy którzy mogą próbować wykradać czy łamać hasła do różnych serwisów w których jesteśmy zarejestrowani a nawet banków aby dostać się do naszych prywatnych informacji. W sieci mogą działać różnego rodzaju osoby próbujące podawać na kogoś kim nie są i tym próbować nas oszukać.

Jak więc bezpiecznie korzystać z internetu:

Istnieje wiele zasad które warto znać i stosować nie tylko w zakresie poruszania się po sieci ale również w zakresie zabezpieczenia swojego komputera czy innego urządzenia przed różnymi atakami. Stosowanie się do tych zasad z pewnością pozwoli na bezpieczniejsze poruszanie się w internecie a za tym idzie komfort i spokojny "sen".

1. Program antywirusowy - to pierwsze zabezpieczenie jakie warto zastosować aby zabezpieczyć swój komputer przed różnego rodzaju wirusami a nawet atakami. Programów antywirusowych jest bardzo dużo od zupełnie darmowych po płatne - warto więc skorzystać z takiego programu i zainstalować choć by darmową ochronę.


W tym wpisie znajdziesz spis darmowych programów antywirusowych - darmowe programy antywirusowe.

W tym wpisie znajdziesz dwa programy do oczyszczania systemu - dwa programy do oczyszczania systemu.

W tym miejscu warto zaznaczyć że każdy system operacyjny posiada wbudowaną zaporę sieciową którą warto włączyć gdyż jest to również rodzaj ochrony komputera w czasie kiedy korzystamy sieci. Często systemy operacyjne posiadają również wbudowany program antywirusowy który warto włączyć.

Regularne skanowanie programem antywirusowym - to również bardzo ważna czynność aby przeskanować komputer od czasu do czasu pod względem wirusów, robaków czy innego niechcianego oprogramowania.

Więcej informacji o tym co to jest niechciane oprogramowanie znajdziesz w tym wpisie - co to są programy szpiegowskie spyware.

2. Aktualizacja - staraj się na bieżąco aktualizować oprogramowanie które posiadasz w tym system operacyjny. Regularna aktualizacja pozwala na wdrożenie najnowszych zabezpieczeń Systemu Operacyjnego czy innego oprogramowania.

3. Programy -  instaluj oprogramowane tylko z legalnych i pewnych źródeł to również wpływa na poprawę bezpieczeństwa gdyż programy z niepewnych źródeł często posiadają różne "luki" i nie są bezpieczne, mogą powodować zainfekowanie komputera.

4. Spam i podejrzane maile - rozsyłanie niechcianych maili czyli tak zwany spam to również często spotkane zagrożenie jakie można spotkać w sieci dlatego nie otwieraj podejrzanych maili i nie klikaj w linki które się znajdują w mailach nieznanego Ci nadawcy.

Takie maile najlepiej od razu usunąć gdyż kliknięcie w podejrzany link w takim mailu może spowodować różnego rodzaju infekcje i narazić nas na różnego rodzaju zagrożenie. 

5. Hasła które stosujesz - Podczas rejestracji w różnych serwisach, portalach, sieciach społecznościowych czy nawet podczas zakładania poczty e - mail, staraj się tworzyć skomplikowane, różnorodne i unikalne hasła. Podczas tworzenia hasła staraj się stosować różną wielkość liter oraz znaki specjalne - to znacznie poprawia bezpieczeństwo aby nikt nie odpowiedni nie włamał się na nasze konta.

Loginy i hasła staraj się stosować zawsze inne w różnych serwisach a nie ciągle takie same, to pozwala również zabezpieczyć Twoje konta i jest to z pewnością bezpieczniejsze pod względem Twojej prywatności w sieci.

Warto zaznaczyć ze często zapisujemy hasła i loginy w pliku tekstowym aby go nie zapomnieć - to nie jest dobra praktyka dlatego staraj się raczej tego unikać i lepiej zapisać hasło czy login na zwykłej kartce papieru lub po prostu zapamiętywać.

6. Nie podawaj Swoich danych nieznanym Ci osobom - Nigdy nie podawaj Swoich danych osobowych przypadkowym osobom które spotkasz w internecie a których zupełnie nie znasz, dotyczy to szczególnie komunikatorów.

Jeżeli ktoś Ci zupełnie nieznany z którym prowadzisz przypadkową rozmowę pyta Cię o takie dane to najlepiej zakończyć konwersację i oczywiście nie podawać żadnych prywatnych informacji. To samo dotyczy wysyłania swoich zdjęć, warto pamiętać aby w mediach społecznościowych swoje prywatne zdjęcia udostępniać tylko osobom które znasz.

O tym jak zabezpieczyć swoje konto na Facebook znajdziesz w tym artykule - jak zabezpieczyć swoje konto na Facebook.

7. Podejrzane linki - Staraj się nie klikać w podejrzane linki a szczególne przesłane od osób których zupełnie nie znasz lub są przypadkowe. Takie linki mogą zawierać przekierowania do fałszywych stron internetowych które mają na celu wyłudzić Twoje dane bądź próbować Cię oszukać. Takie linki czasem mogą kierować do pobrania pliku w którym znajduje się wirus.

Oczywiście dotyczy to również wiadomości e - mail tak jak wymieniłem powyżej w punkcie czwartym.

8. Zasłaniaj kamerkę internetową - Kamerka internetowa jest często narażona na różnego rodzaju ataki aby móc obserwować Cię w pobliżu sprzętu przy jakim się znajdujesz. Dlatego kiedy nie korzystasz z kamerki internetowej staraj się ją zasłaniać.

Nowoczesne laptopy oraz kamerki internetowe posiadają specjalną przysłonę dzięki której zawsze wygodnie możesz zasłonić kamerkę warto zwrócić na to uwagę podczas kupna laptopa czy kamerki internetowej.

9. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi - staraj się ograniczać w zakresie korzystania z sieci publicznych znajdujących się na przykład w sieciach handlowych czy w centrum miast. Staraj się nie logować w takich sieciach publicznych na swoje konta lub ogranicz takie działanie.

Publiczne sieci Wi-Fi są bardziej narażone na ataki hakerskie i wycieki danych. Jeżeli bardzo potrzebujesz zalogować się na swoje konta to postaraj się skorzystać z dostępu do sieci jakie oferuje na przykład Twój dostawca sieci komórkowej.

10. Uciążliwe reklamy i wyskakujące okienka - reklamy których nie chcemy oglądać podczas przeglądania treści a które czasem są bardzo "natarczywe" to również pewien rodzaj zagrożenia. Dlatego warto się zainstalować dodatki do przeglądarki które będą blokować niechciane reklamy i wyskakujące okienka.

O tym jakie można w tym celu zastosować rozszerzenia i dodatki pisałem w tym wpisie - jak pozbyć się uciążliwych reklam i wyskakujących okienek.

10. Uprawnienia programów i aplikacji - przed zainstalowaniem programu bądź aplikacji zawsze sprawdzaj jakie nadajesz im uprawnienia oraz z czego będą dodatkowo korzystać w zakresie swojego działania.

Często zdarza się że aplikacje chcą uzyskać dostęp do szeregu naszych danych tak więc kiedy instalujesz na przykład grę a ona chce uzyskać podczas instalacji dostęp do naszych połączeń to powinieneś zrezygnować z takiej aplikacji lub o ile jest to możliwe nadać jej własne uprawnienia w zakresie korzystania z innych usług.

11. Wysyłanie anonimowych statystyk - niektóre programy które instalujemy na naszym urządzeniu posiadają możliwość anonimowego wysyłania informacji o tym w jaki sposób korzystamy z programu na przykład do producenta oprogramowania. Ma to na celu głównie poprawę jakości obsługi programu w przyszłości.

Jednak takie wysyłanie anonimowych statystyk przez różne programy nie jest w pełni bezpieczne dlatego warto tą funkcję wyłączyć. Prawie każdy program w swoich ustawieniach posiada taką możliwość - warto więc to sprawdzić tuż po instalacji.

Podsumowanie:

Tak więc powyższy spis zasad których można przestrzegać w zakresie poruszania się po sieci oraz korzystania z komputera czy telefonu podłączonego do internetu z pewnością pozwoli na znaczną poprawę naszego bezpieczeństwa a za tym idzie również nasz komfort pracy oraz spokojny sen.

Czytaj również:

Jakie wyróżniamy programy szpiegowskie.

Jak być anonimowym w sieci.

Co to jest captcha.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz