środa, 24 listopada 2021

Laptop czy komputer stacjonarny


W dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego komputery są już codziennością, posiadamy je w domach, firmach czy nawet nosimy przy sobie aby móc z nich korzystać wszędzie tam gdzie potrzebujemy.

Popularne komputery można podzielić na komputer stacjonarny oraz laptop czy notebook. Oczywiście są małe komputery takie jak tablet czy smartfon - to też jest rodzaj komputera. Komputery różnią się od siebie swoimi gabarytami, mobilnością oraz zastosowanymi podzespołami.

W niniejszym wpisie temat związany z wyborem odpowiedniego komputera dla siebie gdyż nie raz zdarza się że stoimy przed wielkim dylematem w zakresie tego jaki komputer będzie dla nas najlepszy. Temat ten poświęcę na dwa rodzaje komputerów czyli komputer stacjonarny czy laptop.

Na wstępie trochę informacji.

Komputer stacjonarny:

Komputer stacjonarny to jak sama nazwa wskazuje rodzaj stacji czyli obudowa wraz z osprzętem w środku. Obudowy komputerów stacjonarnych różnią się swoimi gabarytami, kształtem oraz możliwościami zabudowy.

W skład części komputera stacjonarnego wchodzą:

- Płyta główna

- Procesor

- Układ chłodzenia

- Pamięć RAM

- Dysk HDD lub SSD

- Karta grafiki

- Karta dźwiękowa może być zintegrowana z płytą główną bądź nie

- Zasilacz

Taki zestaw bez względu na swoje parametry zabudowuje się i łączy ze sobą w obudowie. Obudowę stawia się pod biurkiem lub czasem na biurku podłącza monitor, klawiaturę oraz mysz i możemy zacząć pracę bądź rozrywkę. No dobrze ale przejdźmy do sedna tematu.

Wszystkie wyżej wymienione podzespoły w komputerze stacjonarnym można wymieniać osobno a znaczy to że można wpływać w znacznym stopniu na parametry komputera. Jest to tyle ważne że technologie związane z komputerami idą bardzo szybko do przodu.

Dlatego coś co dziś jest nowością za rok bądź dwa lata będzie już stare i zastąpią tą cześć nowsze modele a w komputerze stacjonarnym można je zawsze wymieniać. Jest to pierwsza ważna rzecz przemawiająca za komputerem stacjonarnym. Niektóre osoby są przyzwyczajone do pracy na większym ekranie czyli od 24 cali do góry.

Laptopy posiadają z reguły matrycę o maksymalnej wielkości 17 cali jest ona jak na laptop dość duża ale niektórym osobom może to przeszkadzać nie wspominając o mniejszych matrycach 14 czy 15 cali. Prawdą jest że zawsze można podłączyć zewnętrzny większy monitor do laptopa ale nie jest to tak bardzo wygodne.

Komputer stacjonarny to z pewnością sprzęt mocniejszy i wydajniejszy o znacznie lepszych możliwościach chłodzenia oraz możliwościach modyfikacji prawie każdego podzespołu z osobna. Wadą komputera stacjonarnego jest prawie brak mobilności gdyż taki komputer za zwyczaj stawiamy w jednym miejscu i w taki sposób z niego korzystamy.

Laptop:

To komputer składający się z takich samych podzespołów jak komputer stacjonarny ale o znacznie mniejszych gabarytach, gdyż trzeba je zmieścić w jednym małym, płaskim przenośnym urządzeniu. Pierwszą kwestią jaką należy poruszyć to to ze wszystkie podzespoły w laptopie są przeważnie ze sobą zintegrowane ale co to oznacza:

Oznacza to że w bardzo małym stopniu mamy możliwość modyfikacji tych podzespołów. Często można wpłynąć nieco tylko na pamięć RAM wymienić dysk lub niektóre laptopy posiadają możliwość wymiany procesora ale nie we wszystkich laptopach jest to możliwe.

W dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego laptopy są jednak na tyle wydajne że często można na nich pracować prawie tak samo jak na komputerach stacjonarnych. Należy jednak zwrócić uwagę na wszystkie parametry podczas zakupu laptopa gdyż jak wyżej wspomniałem możliwość wymiany ich w przyszłości jest bardzo ograniczona.

Laptopy to urządzenia które lubią się grzać czasem nawet przegrzewać co może powodować różne problemy systemowe podczas pracy przy mocnym obciążeniu laptopa na przykład grając w zaawansowane gry 3D i choć w dzisiejszych czasach laptopy są bardzo wytrzymałe to jednak warto to zawsze mieć na uwadze.

Podczas zakupu laptopa warto zwrócić uwagę na system chłodzenia jaki został zastosowany oraz z której strony posiada wyloty powietrza oraz ile ich jest gdyż nie które laptopy posiadają dwa takie wyloty co znacznie polepsza jego chłodzenie.

Moc procesora w laptopach gra jedną z kluczowych ról warto również na to zwrócić uwagę gdyż często nie mamy możliwości jego wymiany w późniejszym czasie po zakupie. Zwracamy uwagę głównie na taktowanie czyli CPU mocy obliczeniowej procesora oraz również na ilość pamięci RAM.

Laptopy to urządzenia które można przenosić czy przewozić z miejsca na miejsce tak więc ich zaletą jest szczególnie mobilność. Z laptopa można korzystać w każdym miejscu nawet bez dostępu do prądu gdyż laptopy działają na baterię.

O tym jak dbać o baterię w laptopie pisałem w tym wpisie - jak dbać o baterię w laptopie.

Laptop czy komputer stacjonarny:

Takie pytanie zadaje sobie pewnie wielu z Was i szczerze napiszę że w dzisiejszych czasach postępu technologicznego nie jest to łatwe pytanie. Laptopy są na tyle mocje i wytrzymałe że pracują prawie tak samo jak komputery stacjonarne po za tym ich mobilność jest dużą zaletą.

Komputer stacjonarny jest urządzeniem które raczej stawiamy tylko w jednym miejscu i w ten sposób z niego korzystamy. Natomiast komputery stacjonarne przewyższają jednak w pewnym stopniu laptopy swoją wydajnością oraz możliwością wymiany podzespołów.

Tak więc wiele zależy od tego do czego jest nam potrzebny komputer oraz w jaki sposób będziemy bardziej go używać czy tylko w domowym zaciszu czy jednak planujemy go przewozić z miejsca na miejsce.

Na koniec niniejszego wpisu warto zaznaczyć że można posiadać i jedno i drugie rozwiązanie czyli najpierw wybrać to co w danej chwili jest nam bardziej potrzebne a w późniejszym czasie dokonać zakupu drugiego urządzenia.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz