Jak oczyścić system

Jak oczyścić system

System Windows od czasu do czasu należy przeczyścić ze zbędnych plików które gromadzi w swoich różnych zakątkach. Zbyt duża ilość nagromadzonych plików powoduje że system zwalnia swoją pracę oraz staje się mniej wydajny.

Niektóre pliki gromadzone w systemie są nie potrzebne a często są to pozostałości po surfowaniu w internecie, niepotrzebne pliki po odinstalowanych programach, duplikaty, błędy rejestru oraz mnóstwo innych niepotrzebnych i utrudniających pracę systemu pozostałości. Takie pliki można oczywiście usuwać ręcznie ale jest to kłopotliwe, skomplikowane i wymagające wiedzy.

Z pomocą przychodzą odrębne programy służące do tego celu jest ich całe mnóstwo które oferują mniej lub bardziej dogłębne czyszczenie systemu. Wybrałem trzy programy których osobiście używam i które przetestowałem. Programy niżej wymienione są bezpieczne i bardzo skuteczne, pomagają oczyścić system ze zbędnych plików i pozostałości a tym poprawić jego kondycję oraz wydajność.

Jak często wykonywać czyszczenie:

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi można część a można w większych odstępach czasu ale z pewnością należy o tym pomyśleć kiedy nasz system zaczyna zwalniać, zacina się bądź zawiesza. Czyszczenie warto przeprowadzić kiedy widzimy że coś jest po prostu nie tak.

Czyszczenie podstawowe poniższym programem CCleaner można wykonywać codziennie po skończonej pracy. Takie czyszczenie pozwala utrzymać system w dobrej kondycji. Czyszczenie rejestru poniższym programem Eusing Registry Cleaner można wykonywać rzadziej na przykład raz na miesiąc bądź raz na dwa miesiące.

Programy oczyszczające system:

CCleaner - z tego programu można korzystać dość często, program jest prosty w obsłudze i jednym kliknięciem usuwa niepotrzebne pliki takie jak historia przeglądania, pliki tymczasowe czy opróżnia kosz. Programem można również przeczyścić rejestr systemowy lub odinstalować niechciany program.



Kolejnym programem jest narzędzie do optymalizacji rejestru systemowego Eusing Registry Cleaner, bardzo prosty a zarazem skuteczny sposób na oczyszczenie rejestru systemowego ze zbędnych kluczy i wpisów po odinstalowanych programach.

Dobrze utrzymany porządek w rejestrze systemowym pozwala na sporą poprawę wydajności i stabilności systemu, dlatego warto co jakiś wykonać taki "zabieg" czyszczenia rejestru. Ten program nie usunie żadnych prawidłowych wpisów a jedynie te które są nie potrzebne.



Ostatnim narzędziem jest program do defragmentacji rejestru czyli "poukładania i uporządkowania" wpisów rejestru w odpowiednim układzie, dzięki czemu również poprawia się wydajność i komfort pracy naszego systemu. Warto co jakiś czas defragmentować rejestr systemowy.



Defragmentację można a nawet trzeba przeprowadzać na dysku twardym HDD. O tym jak defragmentować dysk twardy i do czego służy defragmentacja dysku dowiesz się z tego artykułu - jak defragmentować dysk twardy.

Trzy programy wymienione powyżej są bardzo proste w użyciu i dostępne są w wersjach darmowych jak i płatnych, te darmowe wersje w zupełności wystarczają do skutecznego przeczyszczenia i zoptymalizowania naszego systemu aby praca była płynna i komfortowa.

Czytaj również:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz